Mapa webu Česky English Deutsch

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 9

Hlavní stránka / Úvod / Články / 125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 9

31.5.2010

Krušné válečné zážitky

Řada studentů i učitelů pocítila řádění zfanatizovaných „nadlidí“ na vlastní kůži. Ve výroční zprávě za školní rok 1944/45 si o tom můžeme přečíst: „Nejhorší chvíle byly na gestapu, když vyslýchali v noci... Nelze vypsat to úžasné napětí, když zadrnčel telefon na chodbě a sadistický gestapák volal dozorci jméno oběti... A pak ty strašné rány a křik, které jsme museli vyslechnout, neboť týrali i na chodbě...“ (V. Matoušek, ve školním roce 1943/44 tř. III bM).
 
„11. listopadu jsme byli převezeni do trestnice v Budišíně. Tu jsme byli zaměstnáni v továrně na výrobu usměrňovačů proudu do letadel... Začátkem února 1945, když se vítězná ruská armáda přiblížila asi na 30 km k Budišínu, byli jsme převezeni do žaláře v Elbrachu v Bavorsku. Převáženi jsme byli v uzavřených vagónech po 60. Vyjeli jsme v pondělí. Na cestu jsme dostali ¾ kg chleba a lžíci umělého tuku. Další jídlo jsme obdrželi až v pátek v poledne v Elbrachu. Za celou dobu cesty nedostali jsme k pití ani kapky vody.“ (V. Štráfelda, roč. II bM, zatčen 24. 6. 1944).
 
Absolvent abiturientského kurzu 1942 V. Řezníček uprchl do Anglie: „Nejdříve jsem sse dostal do Lince v Rakousku. Předloženými papíry a vymyšlenou historií se mi podařilo přesvědčiti policejního úředníka, že válečné úsilí Říše by bylo velmi ochuzeno, kdybych nepodnikl cestu do Bregenzu u Bodamského jezera. ...náš úřad mi přece pomohl dále do Francie... 2. ledna (pozn. 1945) jsme se nalodili v Le Havru a druhý den přistáli v pohostinné Anglii... Nastoupili jsme k náhradnímu tělesu naší brigády..., kde jsme se skoro všichni přihlásili k letectvu... Museli jsme se učit anglicky, protože výcvik prováděli Angličani... Velmi jsme se s nimi spřátelili a brzy jsme viděli, že nápis Czechoslovakia... něco znamená skoro pro všechny Angličany.“

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.