Mapa webu Česky English Deutsch

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 7

Hlavní stránka / Úvod / Články / 125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 7

2.5.2010

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 7

Školní dílny

První strojnické dílny byly umístěny v budově České státní průmyslové školy v Plzni v Tylově ulici čp. 931. Nalézaly se ve sklepních prostorách. Bylo možno pracovat v dílně zámečnické, soustružnické, dále v modelárně, kovárně a slévárně. Dílny byly vybaveny většinou zastaralými stroji poháněnými plynovým motorem. Přes tento handicap a špatné pracovní podmínky zde vznikly v rámci praktického výcviku pozoruhodné věci. Vybereme ze školní zprávy 1900/1901: 1 lokomotivní hlava ojniční pro dva čepy, 1 rovnoběžný svěrák (speciální konstrukce), 1 kostra obloukové lampy Křižíkovy, 1 parní strojek, 1 úplný hoblovací stroj na dřevo atd.
 
V nevyhovujících podmínkách se zde pracovalo až do roku 1926. V tomto roce byly ukončeny stavební práce na nové budově strojnických dílen (podle návrhu prof. arch. Weingärtnera). Stavba trvala dva roky a dílny byly umístěny na roh Majerovy ulice a dnešní ulice Politických vězňů. Zde stojí dodnes.
 
Stroje v dílnách byly poháněny elektromotory, jimž dodávaly proud generátory s pohonem parním strojem, resp. vznětovým motorem. Pára se vyráběla ve dvou kotlích. Pamětníci si jistě vzpomínají na vysoký komín, který se tyčil vedle budovy. Odbočme na chvilku do dějin strojnických měření na průmyslovce: záhadný prstenec na komíně, patrný na dobových fotografiích, je nádrž na vodu pro malou Peltonovu vodní turbínu, na níž se měřilo. V nové budově byly tyto dílny: modelářská, nástrojařská, kovářská, soustružnická a zámečnická. prostorná dílna byla připravena pro obor elektrotechnický (z něho vznikla později samostatná elektrotechnická průmyslovka). V průběhu let přibyla i další pracoviště.
 
V 80. létech proběhla rozsáhlá rekonstrukce a modernizace školních dílen. V současnosti spravuje průmyslovka vedle dílen i Centrum praktického vyučování, odloučené pracoviště v areálu Škoda Holding a.s.

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.