Mapa webu Česky English Deutsch

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 6

Hlavní stránka / Úvod / Články / 125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 6

10.4.2010

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 6

Ing. Arnošt Svoboda, spolupracovník F. Křižíka

Ve stejné době jako Josef Wünsch působila na plzeňské průmyslovce jiná zajímavá osobnost. Tou byl Ing. Arnošt Svoboda (*1865 v Praze - +1913 v Berouně). Svoboda pracoval počátkem 90. let jako konstruktér dynamoelektrických strojů v továrně F. Křižíka. V roce 1894 nastoupil na místo učitele české průmyslové školy v Plzni. Zde působil až do své předčasné smrti a vychoval „celou řadu zdatných absolventů, kteří vážili si svého professora vždy i po letech přes jeho zdánlivě drsnou povahu, za kteroužto drsností však skryto bylo dobré srdce a mysl šlechetná“ (školní zpráva 1912/13).
 
Koncem 90. let pracoval někdejší Svobodův zaměstnavatel Křižík na projektu pražské tramvajové dráhy. Berlínská firma Singer a Comp. prosazovala pro pražské tramvaje americké motory soustavy Walker. Pražský zástupce firmy Singer neváhal nabádat k sabotážím a poškozování původních motorů Křižíkových. Křižík se obrátil právě na Svobodu a tři další odborníky (prof. Domalípa z české a prof. Puluje z německé techniky v Praze a ing. Schlenka z Vídně) se žádostí o důkladné zkoušky motorů. Všechny čtyři posudky nezávisle na sobě potvrdily, že Křižíkovy motory, na rozdíl od motorů Walker, splňují podmínky, které na ně kladl provoz v kopcovitém pražském terénu.
 
Ing. Arnošt Svoboda se kromě práce odborné a pedagogické věnoval rovněž psaní odborných článků a učebnic. Dokončení rozsáhlého několikadílného spisu Technologie kovového průmyslu však bylo znemožněno zákeřnou nemocí a předčasným úmrtím.

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.