Mapa webu Česky English Deutsch

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 3

Hlavní stránka / Úvod / Články / 125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 3

27.2.2010

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 3

Působiště školy

Působiště školy se mnohokrát změnilo. Původní školní budova české školy se nacházela v ulici V Šipce čp. 457. Soukromý obytný dům, který stojí dodnes, však účelu dobře nesloužil. Ve školním roce 1893/94 se škola přestěhovala do nově postavené budovy v dnešní Tylově ulici čp. 931, kde byly už i školní dílny. Rozšíření české školy o vyšší oddělení při strojnické škole v říjnu 1902 si opět vyžádalo změnu a škola přesídlila do Tylovy ulice čp. 707. To už se však pomýšlelo na stavbu nových školních budov. Se stavbou budovy pro českou průmyslovku se začalo až na jaře 1915 na dnešním Chodském náměstí. Vlivem války byla stavba dokončena v roce 1920. Současně probíhala stavba budovy pro německou školu v Majerově ulici. Německá škola se přestěhovala v roce 1922. Protože neobsadila plně všechny prostory, byla část pronajata strojnickému oddělení české průmyslovky.
 
V r. 1926 došlo k rozdělení školy na dva samostatné ústavy. První státní průmyslová škola zůstala na Chodském náměstí. Vyučovalo se tu stavitelským oborům v jazyce českém a německém. Druhá státní průmyslová škola odstěhovala do Majerovy ulice. Samostatná německá škola byla sloučena s českou, a tak zanikla. V letech 1924-26 byly vystavěny velké a velmi moderně vybavené školní dílny strojnické školy.
 
V době okupace byla budova v Majerově ulici zabrána německou armádou a výuka probíhala v náhradních prostorách. 20. 12. 1944 byla škola zasažena při náletu a po válce opravena do značné míry svépomocí. Dnešní tzv. nová budova (přístavba) na křižovatce Klatovské třídy a ulice 17. listopadu vznikla v letech 1957-59 se značným přispěním žáků SPŠ stavební (pracovali v rámci odborné praxe).

Autor: Alena Štědrá   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.