Mapa webu Česky English Deutsch

125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 1

Hlavní stránka / Úvod / Články / 125 LET ŠKOLY - Z kroniky Střední průmyslové školy strojnické, Plzeň, část 1

3.2.2010

V průběhu příštích 5 měsíců (únor – červen) budu na tomto místě publikovat krátké příspěvky připomínající u příležitosti blížícího se 125. výročí založení české průmyslové školy v Plzni její zajímavou historii. Částečně vycházejí ze seriálu deseti článků, které jsem psal před 15 lety pro týdeník Region Plzeňsko.

Jedna z nejstarších

Plzeň a Liberec byla dvě místa v Čechách, kde byla v roce 1876 otevřena průmyslová škola s vyučovacím jazykem německým. Pražská obec se totiž nedokázala dohodnout se státem na zřízení vyšší státní průmyslové školy; od roku 1857 zde fungovala večerní a nedělní průmyslová škola přidružená k české reálce, jejím ředitelem byl Jan Evangelista Purkyně. Po přeměně v samostatný ústav se stal ředitelem Dr. Antonín Majer, který po založení školy v Plzni stanul v jejím čele.
 
Plzeňská německá průmyslovka (na níž převládali čeští studenti i vyučující) sídlila v tehdejší Korngasse Nr. 502 (dnes Tylova 39). Škola měla tři oddělení: strojnické, stavitelské a chemicko-technologické, vzdělávání bylo tříleté. Její ředitel Antonín Majer byl Čech a pocházel z Vodňan (nar. 12. 6. 1826, zemřel v Plzni 27. 12. 1880). Kromě pedagogické práce se věnoval i publikační činnosti. Napsal mnoho článků i učebnic (např. fyziky a matematiky, věnoval se i metodice výuky a kladl důraz na správnou a jednotnou matematickou symboliku) a také spis Řemeslník český, jehož cílem bylo povznesení českých živnostníků. Zamýšlel se v něm nejen nad stavem průmyslu a řemesel v Čechách, ale také výchovou a morálkou: „Povalečům daří se také nejlépe v Čechách; obce je tak krmí a šatí a nikdy od nich žádné práce za to nežádají. Co prý by se jim dalo za práci – obec ničeho nemá – ? A podíváš-li se po obci, vidíš všude samé bláto, smetí a rozházené kamení – strouhy a kluzy plné hnoje – obecní sady kamením poházené a bez vodotoků... Tak jsme zvykli obecnímu neřádu, že nám ani nenapadne, že by se ukliditi dal a uklízeti měl a že by pro ty rozličné darmochleby obecní takové a p. práce nejlépe se hodily.“
 
Odkazy:
Podrobněji o A. Majerovi

 

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.