Mapa webu Česky English Deutsch

Články

Hlavní stránka / Úvod / Články

5.9.
2019

Tentokrát byli na exkurzi učitelé

Tentokrát byli na exkurzi učitelé
První zářijový víkend se vypravila skupina učitelů naší školy na sever, navštívila město Kadaň, Klášterec nad Ohří, Most, zámek Jezeří, zámek Červený hrádek u Chomutova … více

Autor: Alena Štědrá   |   Sekce: Články

1.7.
2019

Dopoledne pro seniory v centru SeneCura

Dopoledne pro seniory v centru SeneCura

Dne 12. 6. 2019 si děvčata z 2.BC připravila dopoledne pro seniory v centru SeneCura na Slovanech. Akce byla realizována v rámci předmětu Organizace volného času. Den začal tím, že nás aktivizační pracovnice zavedly do společenské místnosti, kde si žákyně připravily veškeré aktivity.

více

Autor: Gabriela Hulešová   |   Sekce: Články

1.7.
2019

Návštěva Domova Sněženka

Návštěva Domova Sněženka

Na sklonku školního roku třída 3.BC navštívila Domov se zvláštním režimem „Sněženka“, jehož zřizovatelem je MÚSS Plzeň. Zařízení je určeno pro osoby s chronickým duševním onemocněním starší 50 let. Akce proběhla v rámci předmětu Pečovatelství v souvislosti s tématem „Péče o seniory“. Studentky měly možnost seznámit se s chodem zařízení, nahlédnout do pokojů klientů a dalších prostor zařízení včetně reminiscenčního koutku.

více

Autor: Mgr. Hana Vozková   |   Sekce: Články

28.6.
2019

Ve Strakově akademii

Ve Strakově akademii

Ve čtvrtek 27. června 2019 se studenti druhého a třetího ročníku oboru veřejnosprávní činnost vydali na výjimečnou exkurzi. Byly jim zpřístupněny prostory Strakovy akademie, které jsou běžné veřejnosti téměř nedostupné. Strakova akademie je sídlem Úřadu vlády České republiky. Studentům se dostalo zajímavého výkladu jak o historii budovy, tak o chodu Úřadu a dostalo se i na praktické otázky.

Studenti projevili své získané znalosti z předmětu práva a veřejné správy při interakci s paní průvodkyní. Vyzkoušeli si, jaké je to sedět v novém tiskovém sále, který znají z médií. Dostali se však i do starého tiskového sálu a do mnoha dalších prostor. Návštěva probíhala v době jednání Vlády ČR.

Nakonec se třídy před budovou vyfotografovaly a všichni odcházeli obohaceni novými dojmy a poznatky.

více

Autor: Alexandra Jarošová, 2.A   |   Sekce: Články

17.6.
2019

Oživlé Leonardovy stroje

Oživlé Leonardovy stroje

Dne 12. 06. 2019 proběhly v rámci projektu Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008356 závěrečné prezentace soutěžních týmů ze základních škol. Během tohoto setkání žáci představili své technické modely, na kterých pracovali celý školní rok 2018/2019. Od října, kdy se poprvé seznámili se soutěžním úkolem, urazili dlouhou cestu. Od teoretické přípravy z oblasti fyziky, přes nákresy modelů, jejich výrobu a konstrukci až po závěrečné zúročení svého celoročního úsilí.

více

Autor: Mgr. Jiří Pruner   |   Sekce: Články

3.6.
2019

Kurz polohování a přesunů

Kurz polohování a přesunů

Letos již počtvrté byl pro žákyně 2. ročníku oboru Sociální činnost uspořádán kurz týkající se problematiky manipulace s klientem, polohování a přesunů. Jako již tradičně se konal před začátkem souvislých praxí, aby účastnice mohly své znalosti zúročit v běžných podmínkách mimo praktickou učebnu.

více

Autor: Mgr. Hana Vozková   |   Sekce: Články

29.5.
2019

Po stopách knižní kultury a knihtisku

Po stopách knižní kultury a knihtisku

Třída 1.D - obor Informační služby s paní učitelkou Andreou Mařákovou se 27. 5. 2019 vydala na exkurzi do dějinách knižní kultury a knihtisku nejen v Plzni. Exkurze začala v Knihovně Západočeského muzea. Knihovnou nás provedla bývalá studentka našeho oboru Mgr. Lenka Bendová. Dozvěděli jsme se informace o historii knihovny, jaké nabízí služby, ale především nám ukázala perly mobiliáře. Ukázky evokovaly vývoj knih od vynálezu knihtisku až po knihy 19. století. První ukázkou byla Gutenbergova 42 řádková bible (B42). Dále jsme měli možnost prohlédnout si faksimile například Kroniky Trojánské, renesanční knihy potažené vepřovou bílou kůží, originál Postily Mikuláše z Lyry, bohatě zdobený atlas původem z Holandska, herbář s nádhernými rytinami, barokní misál z kláštera v Plasích s krásnou zlatou ořízkou a církevní knihy z 18. a 19. století. Ale abychom si uvědomili, že v době kdy už byl využíván knihtisk se pro jeho zpočátku vysoké náklady i nadále vydávaly rukopisy, viděli jsme i rukopisnou knihu. Posledním vystaveným exponátem byl Korán z roku 1900 z ... více

Autor: Kateřina Korešová, 1.D   |   Sekce: Články

23.5.
2019

Beseda s veterány

Beseda s veterány

Jako každý rok i letos měla naše škola možnost zúčastnit se zajímavého setkání s veterány druhé světové války. Třídy1.STA, 1.STB, 1.ME, 1.MSB a 1.D se spolu s dalšími studenty základních a středních škol sešly 3.5. 2019 v Měšťanské besedě, aby se prostřednictvím vzpomínek amerických a belgických veteránů přenesly do časů druhé světové války. Deset zástupců spojeneckých armád poutavě vyprávělo o svých pocitech a zážitcích nejen z osvobozování Plzně, ale i doby bezprostředně po uzavření míru v roce 1945. Odpovídalo se na zvídavé otázky, které zazněly i v anglickém jazyce a studenti tak prokázali nejen zájem o tématiku druhé světové války, ale schopnost dorozumět se v cizím jazyce.

více

Autor: Mgr. J. Benešová, foto Mgr. J. Pruner   |   Sekce: Články

20.5.
2019

Před kamerou, za kamerou…. aneb 2 STB v České televizi!

Před kamerou, za kamerou…. aneb 2 STB v České televizi!

V pondělí 13. května vyrazila třída 2 STB společně se svými učiteli Ivanou Kurzovou a Jiřím Prunerem na celodenní exkurzi do našeho hlavního města Prahy. Na programu bylo poznání památek v historickém centru města, kde si studenti vypracovávali pracovní list k maturitnímu tématu do hodiny anglického jazyka. Krátce po poledni jsme se přesunuli na Kavčí hory, kde jsme měli zajištěnou exkluzivní prohlídku budovy České televize. Po nutných vstupních bezpečnostních procedurách jsme již vyrazili na téměř dvouhodinové dobrodružství po studiích, zákulisí a pracovištích veřejnoprávní televize. Zde žáci za běžného provozu poznali náplň nejrůznějších profesí spjatých s chodem televize, od kameramanů, osvětlovačů, zvukařů, techniků, režisérů až po moderátory nebo účinkující před kamerou.

více

Autor: Mgr. Jiří Pruner, foto Filip Šefčík   |   Sekce: Články

16.5.
2019

Věznice Plzeň – Bory

Věznice Plzeň – Bory

Ve dnech 6. a 13. 5. měli žáci tříd 3.BC a 3.E ojedinělou možnost navštívit borskou věznici. Zažili tak na vlastní kůži bezpečnostní opatření při vstupu do věznice. Exkurzí nás provázel Mgr. Aleš Bláha, který ve věznici pracuje jako tiskový mluvčí a speciální pedagog.

více

Autor: Mgr. Renata Švecová   |   Sekce: Články

13.5.
2019

Volnočasové aktivity v základní škole pro sluchově postižené - Plzeň

Volnočasové aktivity v základní škole pro sluchově postižené - Plzeň

17. 4. byl uskutečněn, v rámci předmětu Organizace volného času, orientační běh pro 1. - 9. třídu Školy pro sluchově postižené. Akce se uskutečnila ve Špitálském lese na Doubravce, který leží přímo u školy.

více

Autor: Kristýna Karlíková, 2.BC   |   Sekce: Články

2.5.
2019

Za poznáním naší nedávné historie

Za poznáním naší nedávné historie

Dne 11. dubna 2019 vyrazily třídy 1 STA a 1 STB na celodenní poznávací zájezd, jehož cílem byla oblast Příbramska a Brd. Zájezd byl organizován v rámci výuky dějepisu vyučujícími Jitkou Benešovou a Jiřím Prunerem. Nejprve studenty čekala prohlídka atomového krytu v areálu vojenského újezdu v Brdech, ze kterého je dnes vytvořeno muzeum, kde nám místní průvodce sdělil mnoho zajímavostí nejen z vojenské historie. Poté jsme přejeli do Příbrami, hornického města, kde jsme si prohlédli centrum města.

více

Autor: Mgr. Jiří Pruner   |   Sekce: Články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.