Mapa webu Česky English Deutsch

Články

Hlavní stránka / Úvod / Články

22.4.
2021

Licencované elektronické zdroje přístupné v SVK PK – online prezentace

Licencované elektronické zdroje přístupné v SVK PK – online prezentace

Dne 21. 4. 2021 se žáci 3. a 4. ročníku oboru Informační služby zúčastnili výborně připravené prezentace Mgr. P. Doležalové z SVK PK na téma Licencované EIZ (elektronické informační zdroje – databáze) a jejich financování – praxe SVK PK. Online prezentace byla koncipovaná tak, aby žákům prohloubila teoretické znalosti z předmětů IS a ZED a instruovala je v práci s databázemi přístupnými pro čtenáře SVK PK. Nechyběly také ukázky rešerší a seznámení s odbornými činnostmi knihovny.

více

Autor: Mgr. Andrea Mařáková   |   Sekce: Články

2.4.
2021

Online prezentace portálu Knihovny.cz

Online prezentace portálu Knihovny.cz

Studenti všech ročníků oboru Informační služby se 31. 3. 2021 zúčastnili online prezentace portálu Knihovny.cz. Školitelka PhDr. Iva Zadražilová představila Centrální portál knihoven (www.knihovny.cz), jednotnou platformu pro vyhledávání v online zdrojích českých knihoven. V rámci prezentace systému ukázala studentům možnosti portálu: vyhledávací vychytávky, osobní profil s výhodou propojení čtenářských kont více knihoven, službu Získej, generování citací dokumentů z partnerského projektu Citace.com i vyhledávaní v obsahu dokumentů, či v zahraničních zdrojích. Prezentace rozšířila výuku odborných předmětů o podrobnější informace i praktické ukázky práce s digitálními zdroji a byla studenty velmi pozitivně hodnocena.

více

Autor: Mgr. Andrea Mařáková   |   Sekce: Články

1.4.
2021

Co bych doporučil nastupujícím strojařům

Co bych doporučil nastupujícím strojařům

Zapomeňte na předražené mobily a zaměřte se na počítač... Ne, domácí počítač není povinný, ale jeho absence představuje chtě nechtě handicap. Pokud je to v možnostech vaší rodiny, naspořte na slušný počítač. Stačí minimální parametry uvedené třeba zde. Pokud ne, není nic ztraceno, máte možnost bez problémů pracovat ve škole, ale přece jen doma je doma. Jde o to, že obor Strojírenství je z velké části zaměřen na počítačovou podporu typických činností, např. konstruování. Ale nejen to. Díky snadné dostupnosti plných verzí programů máte možnost povinnou výuku (2D kreslení a 3D modelování) dalece přesáhnout v neobyčejně zajímavých oblastech. Můžete si o nich přečíst v úvodních článcích našeho zpravodaje z května a června 2020. Mnoho zdaru ve studiu.

Odkaz na Zpravodaj SPŠS a SOŠ prof. Švejcara.

více

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články

27.3.
2021

Online exkurze do Terezína

Online exkurze do Terezína

Ve dnech 18.3. a 19.3. 2021 se třídy 3.E a 2.D vydaly na exkurzi do Terezína. Fyzicky jsme sice nikam necestovali, ale pocitově jsme v terezínském ghettu opravdu byli.

více

Autor: A. Bublová, A. Dvořáková, K. Škalová, 3.E   |   Sekce: Články

27.2.
2021

Exkurze do elektrárny LEDVICE v době distanční výuky

Exkurze do elektrárny LEDVICE v době distanční výuky

25. února se třída 3MSA v rámci předmětu FYZIKA podívala do tepelné elektrárny v Ledvicích. Exkurze, kterou pořádala skupina ČEZ, proběhla prostřednictvím platformy MS Teams. Studenti se tedy v klidu domova posadili do svých pohodlných židlí a mohli se vcítit do procházky po elektrárně.

více

Autor: Mgr. Dagmar Špalová   |   Sekce: Články

13.2.
2021

Prezentace mediální databáze firmy Anopress

Prezentace mediální databáze firmy Anopress

Žáci 3. a 4. ročníku oboru Informační služby absolvovali 5. 2. 2021 online prezentaci firmy Anopress. Tato firma nabízí monitoring nejen denního tisku, ale i dalších médií, včetně sociálních sítí.

více

Autor: Mgr. Andrea Mařáková   |   Sekce: Články

13.12.
2020

Soutěž Technika má zlaté dno

Soutěž Technika má zlaté dno

Dne 9. 12. 2020 proběhla na školách našeho regionu prostřednictvím MS Teams soutěž Technika má zlaté dno. Z naší školy se jí zúčastnili žáci 3 ME Petr Čapek, Tomáš Gruber, Ondřej Sochor a Kryštof Říha. Úkolem týmu bylo za pět hodin postavit funkční model manipulátoru, který zvedne ze stolu kuličku a vloží ji do zásobníku a zvukovým signálem označí uložení. Manipulátor je postaven z materiálu stavebnic Merkur a Boffin a ovládán na dálku přes mobilní telefon. Naši žáci zvládli stavbu za tři hodiny a obsadili ve své kategorii třetí místo. Odměnou za snahu je pro každého žáka poukaz na nákup elektrotechnického materiálu v hodnotě 2 000.-Kč. Všem gratulujeme.

více

Autor: Ing. Julius Regula   |   Sekce: Články

24.11.
2020

Den na strojní průmyslovce 12. 11. 2020

Den na strojní průmyslovce 12. 11. 2020

Ve čtvrtek 12. 11. 2020 se na naší škole uskutečnil „Den na strojní průmyslovce“. Tato již tradiční akce, určená žákům 1.ZŠ, 2.ZŠ, 31.ZŠ, 34.ZŠ a ZŠ Štěnovice, byla v klasické podobě (tedy, že žáci přijdou k nám na školu a seznámí se s obory, které u nás mohou studovat) připravena již na jaře 2020, poté na podzim 2020. Vzhledem k současné situaci však nebylo možné akci v této klasické podobě uskutečnit. Byla tedy připravena alternativa Dne na strojní průmyslovce, a to "na dálku". Den na strojní průmyslovce tedy proběhl on-line. Žáci se sešli prostřednictvím týmu v MS Teams.

více

Autor: Mgr. Dagmar Špalová   |   Sekce: Články

10.11.
2020

Logická olympiáda 2020

Jako každým rokem i letos, už posedmé, se studenti naší školy zúčastnili 13. kola Logické olympiády. Soutěž pořádá Mensa ČR a je založena na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze uznává dobré umístění v Logické olympiádě místo přijímacích zkoušek do bakalářského studia. Logická olympiáda je zařazená do programu Excelence vyhlášeného MŠMT - Hodnocení žáků a škol podle výsledku v soutěžích. Program Excelence umožňuje finančně podpořit pedagogické pracovníky středních škol na základě výsledků, kterých dosáhli jejich žáci v krajských, ústředních a mezinárodních soutěžích.

více

Autor: PhDr. Eva Bouhamra   |   Sekce: Články

2.10.
2020

Atraktivní MechCamp Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni

Atraktivní MechCamp Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni

Ve dnech 2. - 4. září 2020 se 2 žáci naší školy z oboru Strojírenství, Kryštof Brichta a Filip Janeček, zúčastnili letní školy mechaniky MechCamp. Pořadatelem již 3. ročníku MechCampu je Katedra mechaniky na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Letní škola mechaniky je speciálně určená právě pro žáky středních škol, které baví matematika a fyzika a kteří se chtějí dozvědět mnoho nových informací a poznatků z oblasti mechaniky a jejích podoborů, např. o moderních materiálech, dynamice vozidel nebo biomechanice.

více

Autor: Ing. Iva Řežábková, foto Ing. Vladimír Lukeš, Ph.D.   |   Sekce: Články

20.3.
2020

Gotika v klášteře svaté Anežky České

Gotika v klášteře svaté Anežky České

V úterý dne 25. února 2020 se konala celodenní odborná exkurze zaměřená na dějiny umění do hlavního města Prahy. Této akce se zúčastnila třída 3.D pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Hodinářové. Každý student měl předem určenou architektonickou památku, kterou si měl připravit a poté svým spolužákům prezentovat, co si o ní zjistil.

více

Autor: Jiří Šrámek, 3.D   |   Sekce: Články

2.3.
2020

Exkurze do Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči

Exkurze do Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči

V pátek 14. 2. 2020 se konala v rámci předmětu Organizace volného času exkurze do Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči. Žákyně 2.BC měly za úkol připravit pro děti volnočasovou aktivitu, která by je zabavila a zároveň rozvíjela nenásilnou formou hrubou i jemnou motoriku, představivost a kreativitu.

více

Autor: Jana Pěchoučková, 2.BC   |   Sekce: Články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.