Mapa webu Česky English Deutsch

Úspěšná soutěž v programování CNC strojů

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / Úspěšná soutěž v programování CNC strojů

24.10.2019

Úspěšná soutěž v programování CNC strojů

S podzimem přichází v Brně strojírenský veletrh a na něm již dvanáctý ročník soutěže mladých techniků v programování CNC strojů. V průběhu veletrhu každý den dopoledne a odpoledne proběhnou samostatná soutěžní kola, ve kterých soutěžící podle zadání vytváří NC programy buď pro frézky, nebo soustruhy. Pořadatel soutěže Svaz strojírenské technologie vypisuje soutěž pro tři typy řídících jednotek a to pro řízení Heidenhain, Fanuc a Sinumerik. Studenti naší školy pravidelně soutěží ve skupině, která tvoří program pro řízení Heidenhain.

V letošním ročníku naši školu reprezentovali Matěj Volejník, Václav Švíka a Tomáš Moule, všichni studenti čtvrtého ročníku oboru Mechanik seřizovač. Letošní soutěžní zadání vyžadovalo nejen hluboké znalosti z programování, ale také znalosti z matematiky. Konkrétně součástí soutěžního programu bylo i několik goniometrických funkcí a tato skutečnost dokázala výrazně zamíchat pořadím. Naši reprezentanti začali výborně a dlouho to vypadalo i na vítězství, ale Matěji Volejníkovi i Tomáši Moulemu trvalo dlouho, než zadali správnou goniometrickou funkci. To Václav Švíka tuto část programu provedl dobře, ale v samém závěru soutěže si z nepochopitelných důvodů, těsně před vyhodnocením, umazal několik důležitých řádek a tím přišel o celkové vítězství v tomto kole. Při závěrečném hodnocení soutěžní porota vyhodnotila Matěje Volejníka na druhém místě, a tak se naše počáteční zklamání zmírnilo. Po dvou hubenějších letech se naši studenti dokázali prosadit a ukázat hodnotící komisi, že programování v Plzni je na dobré úrovni.  

(Ing. Pavel Steininger)


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.