Mapa webu Česky English Deutsch

StreTech 2019 opět s naší účastí

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / StreTech 2019 opět s naší účastí

8.6.2019

StreTech 2019 opět s naší účastí

Pod zkratkou v nadpisu se skrývá dnes již tradiční přehlídka Středoškolská technika, kterou už léta pořádá ČVUT Praha ve svých prostorách. V letošním školním roce nás reprezentovala čerstvá absolventka oboru strojírenství Anna Karbanová s prací na téma Netradiční využití principu Wankelova motoru.

StreTech je nesoutěžní akcí, na níž prezentují žáci českých středních škol nejen odborných, ale i gymnázií své práce v technických i přírodovědných oborech. Návštěvníci s nimi diskutují, ptají se na podrobnosti a odborníci z ČVUT zde jistě najdou nejednoho perspektivního adepta studia tohoto vysokého učení.

Aniččina práce budila pozornost, protože zdaleka ne každý (ani já ne na počátku práce) věděl, že tento motor s trojbokým krouživým pístem, který se jako alternativní pohon vozidel příliš neprosadil, je jedním z bezpečnostních prvků některých automobilů. Při zpomalení, které přesáhne určitou hodnotu (náraz) je motorek  uveden v chod pomocí pyropatron, navine několik cm bezpečnostního pásu a tím jej přitáhne. Rychlá reakce a plynulý chod jsou hlavní přednosti tohoto systému, nevýhody Wankelova motoru (problémy s těsněním pístu, opotřebení těsnicích lišt, menší kompresní poměr, horší sdílení tepla) zde nehrají roli, nejedná se o trvalý chod a pohybujeme se v řádu milisekund.

Anna úspěšně představila svoji práci i její hmotný výsledek – pohyblivý model „wankelu“ vytištěný na 3D tiskárně Prusa. Při jeho tvorbě se musela zabývat nejen prací v 3D programu, ale musela částečně zvládnout i oblast dynamické simulace, která není běžnou součástí výuky. To představuje jistou přidanou hodnotu a je přínosem nejen pro autorku, ale i pro mne jako vedoucího práce.

Navzdory naší úspěšné účasti mne trochu mrzelo, že jsme byli zastoupeni pouze jedinou prací, zatímco jiné školy, většinou menší než naše, představily 2-3 práce často právě z oboru strojírenství, a to včetně gymnázií. Některé z nich jsou na přiložených fotografiích, podrobnější informace včetně sborníku prací najdete na stránce https://www.fs.cvut.cz/aktuality/1053-212/probehla-prezentace-praci-studentu.

(Josef Gruber)


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.