Mapa webu Česky English Deutsch

Pomáháme jiným

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / Pomáháme jiným

15.12.2015

Pomáháme jiným V rámci dlouhodobé spolupráce se dne 10. 12. 2015 se ve velké aule školy SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara uskutečnila přednáška Nadace pro transplantaci kostní dřeně.

O možnosti darování krve i kostní dřeně slyšel snad každý. Zatímco to první si dovedeme představit, o darování kostní dřeně se toho obecně příliš neví. Proto jsme uvítali možnost  přednášky  MUDr. Jany Navrátilové, vedoucí Koordinačního centra ČNRDD, právě na toto téma.  Český registr dárců kostní dřeně, dnes Český registr dárců krvetvorných buněk vznikl v roce 1991 a patří do sítě více než 60 registrů po celém světě. Jeho úkolem je pro pacienty, jejichž jedinou nadějí na přežití je transplantace krvetvorných buněk, vyhledávat vhodné dárce. A to není vždy jednoduché. I proto musí být registr dostatečně široký, aby nemocní svého zachránce našli včas. Slova paní doktorky o významu dárcovství podtrhl i emotivní příběh o setkání bývalé pacientky s člověkem, který jí zachránil život. Snad i tento příběh přispěl k tomu, že se bezprostředně po přednášce 20 žáků naší školy do registru přihlásilo, a za to jim patří náš dík.

Pro úplnost ještě uvedu podmínky pro vstup do registru pro ty, kteří o možnosti pomáhat uvažují. Vždyť nikdy nevíme, do jaké situace život nás, nebo naše blízké postaví.

Podmínky vstupu do registru:
1. Věk 18-35 let.
2. Výborný zdravotní stav.
3. Hmotnost přes 50 kilogramů.
4. Bez trvalého užívání léků a léčby (výjimkou je antikoncepce).
5. Ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření.
6. Ochota věnovat svůj čas a pohodlí.
7. Zdravotní pojištění platné v Česku.
8. Dárce vstupuje do registru s plným vědomím, že je k dispozici pro všechny pacienty, kteří potřebují transplantaci krvetvorných buněk na celém světě.

Bližší informace na www.kostnidren.cz.

(Mgr. Nina Strejčková)


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.