Mapa webu Česky English Deutsch

Město Plzeň podporuje technické vzdělávání

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / Město Plzeň podporuje technické vzdělávání

7.11.2018

Město Plzeň podporuje technické vzdělávání

V rámci „Dotačního programu na podporu aktivit k technickému vzdělávání v roce 2018“ přispělo Město Plzeň naší škole částkou 40 tisíc Kč. Dotace byla určena „na pokrytí neinvestičních nákladů v oblasti studijních projektů a aktivit zaměřených na technické vzdělávání.“

O jaké projekty jde:

Modernizace výuky bude podpořena zakoupeným laboratorním zdrojem stejnosměrného napětí PeakMeter (na jeho nákup přispěla i škola) a programovatelným automatem S7-1500 do laboratoře mechatroniky. V laboratorních cvičeních se jejich využitím zvýší variabilita a pestrost úloh pro žáky třetího a čtvrtého ročníku oboru Elektrotechnika – Mechatronika.

Žákovské dlouhodobé maturitní práce vypracovávají žáci čtvrtých ročníků, kteří splňují daná prospěchová kritéria. Zhotovují různá mechatronická zařízení řízená počítači, programovatelnými automaty nebo mikropočítači. Jde mnohdy o složitá zařízení, která financuje škola v případě, že zařízení zůstane jako učební pomůcka ve škole (někdy přispějí i rodiče samotných žáků).

K částečnému financování jedné takové práce byla použita částka 4 tis. Kč z dotace od Města Plzně, konkrétně pro nákup součástek „Dopravníku“ ke třídění výrobků, řízenému programovatelným automatem. Zařízení zhotovil Jakub Řáha, žák čtvrtého ročníku oboru Elektrotechnika – Mechatronika.

Ve školním roce 2017-2018 zhotovovalo 18 žáků uvedeného oboru celkem 17 zařízení a s nimi se všichni zúčastnili školního kola Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Do okresního kola SOČ postoupilo celkem 6 žáků s pěti zařízeními, do krajského kola SOČ postoupili 3 žáci se dvěma zařízeními. Zde se Jiří Studnička umístil s „Časomírou pro požárníky“ na druhém místě, Petr Krigelstein a Jan Mulač se umístili s „Automatickou linkou“ na šestém místě, když získali předtím v lednové Technické olympiádě vítězství se stejným zařízením.

Městu Plzeň patří za jeho podporu technickému vzdělávání na naší škole veliký dík. Nebylo to ostatně poprvé, kdy jsme získali od města dotaci.

(Ing. Petr Hlávka)

Automat S7-1500

Petr Kriegelstein a Jan Mulač

 

 


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.