Mapa webu Česky English Deutsch

Jaderné dny na FST ZČU

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / Jaderné dny na FST ZČU

15.5.2018

Jaderné dny na FST ZČU

V letošním roce proběhl již osmý ročník cyklu Jaderné dny. Jedná se o expozici doplněnou přednáškami, které mají za cíl přiblížit oblast využití jaderné energie zejména studentům středních a vysokých škol. Pořádají ji společně ŠKODA JS a.s., CENEN (Czech Nuclear Education Network) a Západočeská univerzita v Plzni.

Naše škola se zúčastnila již počtvrté, tentokrát se třídami 2ME, 2STA, 2STB na přednášce „Mýty a fakta o jádru – Fukušima 7 let poté“, která byla zaměřena na význam jaderné energie pro lidstvo, důsledky tsunami na JE Fukušima v Japonsku a dále na desinformace ze strany médií. Uvítal nás proděkan Fakulty strojní Ing. Jan Zdebor, CSc., který nám představil expozici věnovanou jádru a přednášku velmi poutavě vedl doc. Ing. Václav Dostál, Sc.D, který obohatil výklad i svými osobními zkušenostmi s japonskou kulturou. Po přednášce již tradičně následoval kvíz přes aplikaci v chytrých mobilních telefonech. Tři nejúspěšnější řešitelé postoupili do boje o tablet od společnosti Škoda JS, a.s. Úkolem studentů bylo zjistit dolet částic alfa, přičemž měli k dispozici nejmodernější vybavení v hodnotě stovek tisíc korun. Nejlépe si s úkolem poradil Jan Brožík ze třídy 2ME, a stal se tak majitelem nového tabletu. Pro zbylé dva studenty byly připraveny balíčky s různými materiály od společnosti Škoda JS, a.s.

Ti studenti, kteří nepostoupili do závěrečného kola, zavítali na výstavu věnovanou jaderné fyzice. Pro všechny studenty byla návštěva univerzitního prostředí velkým zážitkem. Měli možnost prohlédnout si prostory fakulty strojní a „přičichnout“ si k životu vysokoškolského studenta.

(PhDr. Eva Bouhamra)


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.