Mapa webu Česky English Deutsch

Jaderné dny na FST ZČU

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / Jaderné dny na FST ZČU

13.5.2019

Jaderné dny na FST ZČU

V letošním roce proběhl již devátý ročník cyklu Jaderné dny. Jedná se o expozici doplněnou přednáškami, které mají za cíl přiblížit oblast využití jaderné energie zejména studentům středních a vysokých škol. Pořádají ji společně ŠKODA JS a.s., CENEN (Czech Nuclear Education Network) a Západočeská univerzita v Plzni. V kvízu, který byl součástí akce, uspěl Daniel Bunda ze třídy 2STA a stal se tak majitelem nového tabletu.

Naše škola se zúčastnila již popáté, tentokrát se třídami 2ME, 2STA, 2STB na přednášce „Od přírodního jaderného reaktoru k jaderné energetice“, která byla zaměřena na historii, současnost i budoucnost jaderné energie u nás a ve světě. Uvítal nás proděkan Fakulty strojní Ing. Jan Zdebor, CSc., který nám představil expozici věnovanou jádru a následně velmi poutavě vedl přednášku, kterou obohatil vlastními zážitky z návštěv jednotlivých jaderných elektráren ve světě. Po přednášce již tradičně následoval kvíz přes aplikaci v chytrých mobilních telefonech. Čtyři nejúspěšnější řešitelé postoupili do boje o tablet od společnosti ÚJV Řež, a. s. Úkolem studentů bylo zjistit dolet částic alfa, přičemž měli k dispozici nejmodernější vybavení v hodnotě stovek tisíc korun, které si ZČU sama konstruuje a nabízí k prodeji. Nejlépe si vedl právě Daniel Bunda.

Ti studenti, kteří nepostoupili do závěrečného kola, zavítali na výstavu věnovanou jaderné fyzice. Pro všechny studenty byla návštěva univerzitního prostředí velkým zážitkem, nejvíce je zaujal speciální karusel, na kterém bylo možné si změřit, jak velké záření vydávají libovolné předměty a nejmodernější mlžná komora v hodnotě téměř 5 miliónů korun.

(PhDr. Eva Bouhamra)


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.