Mapa webu Česky English Deutsch

Druhé místo při první účasti

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / Druhé místo při první účasti

7.4.2016

Druhé místo při první účasti Ve dnech 31. 3. - 1. 4. 2016 se žáci naší školy poprvé zúčastnili již 5. ročníku soutěže „Mezinárodní den strojařů“, kterou pořádá Střední průmyslová škola, Ostrava – Vítkovice, příspěvková organizace. Letošní ročník proběhl v hotelu DUO na Horní Bečvě, který se nachází v Chráněné krajinné oblasti Beskydy v obci Horní Bečva s krásným výhledem na horský hřeben Pusteven a Radhoště. Přihlášeno do soutěže bylo původně deset škol z Česka, Polska a Slovenska, vlastní soutěže se nakonec zúčastnilo pouze pět škol.

Naši školu reprezentovali žáci 3. ročníku oboru Strojírenství Simon Kalombo a Jiří Smitka. Soutěžní zadání žáci obdrželi v polovině listopadu 2015. Úkolem žáků bylo na základě minima vstupních údajů navrhnout a nakreslit 300t kladnici plovoucího jeřábu. Soutěžní zadání vypracovala firma Huisman konstrukce.

Vstupní údaje a podklady:

 • Provozní maximální nosnost 300 tun při vinutí lana na 9 nosných průřezech.
 • Průměr lana 44 mm.
 • Zjednodušený výkres standardního háku v DWG.
 • Schéma vinutí lan celého jeřábu v DWG.
 • Požadovaný výstup a rozsah práce (dokumentace):
  • Sestavný výkres.
  • Dílenské výkresy všech vyráběných součástí (bez háku).
  • Stručný pevnostní výpočet (schéma a velikost zatížení, výsledná napětí).

Studenti své návrhy obhajovali před hodnotící porotou, kterou tvořili 2 zástupci Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě a 2 zástupci firmy Huisman konstrukce. Po skončení prezentací zástupci firmy Huisman konstrukce ukázali konstrukční řešení skutečné třísettunové kladnice lodního jeřábu, kterou firma vyráběla asi před 16 lety, a upozornili na vylepšení některých částí kladnice na základě dlouhodobých zkušeností z provozu.  Žáci i pedagogové tak měli po skončení soutěže zpětnou vazbu, jak dalece se přiblížili skutečnému provedení, a mohli s odborníky z praxe diskutovat nad problémy, které se během tvorby vlastního návrhu vyskytly. Pedagogové získali cenné informace z praxe od firmy s celosvětovou působností mající rozsáhlé zkušenosti v oblasti designu a výroby těžké námořní stavební techniky, které pak mohou dále předávat studentům.

Naši žáci se umístili na 2. místě a spolu s polskými studenty, kteří soutěž vyhráli, se nejblíže přiblížili skutečnému konstrukčnímu řešení. Velice kladně porota hodnotila vystoupení našich žáků při vlastní prezentaci. Slavnostního předání cen se zúčastnila také náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství, sportu a tělovýchovy Mgr. Věra Palková a zástupce firmy C.V.Prototyp, která do soutěže věnovala hodnotné ceny.

(Ing. Petra Mašková)

 


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.