Mapa webu Česky English Deutsch

30 let od černobylské havárie - etapy transformace

Hlavní stránka / Úvod / Aktuality / 30 let od černobylské havárie - etapy transformace

23.3.2016

30 let od černobylské havárie - etapy transformace

21. 3. 2016 se konala na ZČU v Plzni přednáška na téma „30 let od černobylské havárie - etapy transformace", kterou vedl Igor Ivanovič Gramotkin, generální ředitel černobylské jaderné elektrárny. Přednášku pořádala katedra elektroenergetiky a ekologie FEL ZČU v Plzni. Z naší školy se této přednášky zúčastnili studenti tříd 2STA a 2STB.

I. I. Gramotkin, který je již ve funkci od roku 2005, ve své prezentaci hovořil zejména o  stále diskutovaných tématech důvodu havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Podle něho šlo o pochybení konstrukční. Popsal havárii černobylské jaderné elektrárny. Hovořit také o tom, jak se postupuje v současnosti, jak jsou likvidovány následky havárie. Jeho vyprávění neobsahovalo to, co je popsáno velmi často v knihách nebo časopisech. Řekl vše z jiného úhlu pohledu, podíval se na historii chyb a velkých činů lidí, kteří odstraňují její následky. Zvláštní důraz klade I. I. Gramotkin na mladé lidi, kteří studují a v budoucnosti se stanou inženýry a techniky, konstruktéry.

Dnes je černobylská jaderná elektrárna obrovské staveniště pro mezinárodní spolupráci. Pracují zde americké, německé, anglické a francouzské společnosti. A samozřejmě i plzeňská Škoda Jaderné strojírenství. 

Ředitel černobylské elektrárny se vůbec poprvé zúčastnil besedy s veřejností, a to právě na Západočeské univerzitě v Plzni za přítomnosti několika set studentů, pedagogů a pracovníků v oblasti energetiky a jaderného strojírenství. Jsme rádi, že jsme mohli být při tom.

(Mgr. Dagmar Špalová)


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.