Mapa webu Česky English Deutsch

Bezdrátová síť Eduroam

Hlavní stránka / Škola / Eduroam


Eduroam je mezinárodní akademický roamingový systém poskytující bezdrátové síťové připojení pro své uživatele v připojených organizacích.

Jedná se o celosvětovou síť, do které jsou zapojeny převážně akademické instituce, ale v poslední době dochází k rozšiřování do dalších institucí, jako jsou střední školy nebo veřejné prostory. Zapojení SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara do této sítě znamená pro její uživatele možnost přístupu na internet (a další služby, které případně instituce provozující příslušnou část sítě poskytují) v kterékoliv organizaci připojené do sítě Eduroam, a to po celém světě.
 
Do sítě Eduroam jsou v současnosti zapojeny téměř všechny univerzity v ČR, včetně ZČU. Z plzeňských středních škol je do Eduroam zapojené Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň a VOŠ a SPŠE Plzeň.
 
Seznam všech připojených organizací v ČR je dohledatelný na internetových stránkách české federace Eduroam. Z těchto stránek se také nechá prokliknout na celosvětový seznam připojených organizací.
 
Veškerá standardně rozšířená zařízení mají v základní softwarové výbavě vše potřebné pro provoz na síti Eduroam. Jmenovitě jsou podporována zařízení na Windows XP a vyšší (byť Windows XP by z bezpečnostních důvodů neměla být vůbec používána), Linux a Mac OS X. Dále jsou podporovány tablety a smartphony běžící na platformách Windows Phone, Android a iOS.
 
Pro připojení vyhledejte na svém zařízení WiFi síť s názvem „eduroam“. Připojte se k této síti a na základě výzvy zadejte přihlašovací údaje. Každý uživatel SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara má automaticky povolený přístup do sítě Eduroam v případě, že má aktivovaný účet do vnitřní sítě. Uživatelé z ostatních institucí musí při aktivaci svého účtu postupovat podle politiky své domovské organizace.
Nastavení:
·         Identifikace bezdrátové sítě (SSID): eduroam
·         Autentizace: ověřovací protokol na bázi 802.1x
·         Typ protokolu EAP: protokol PEAP
·         Vlastnosti protokolu PEAP – způsob ověření: zabezpečené heslo EAP-MSCHAPv2
·         Způsob šifrování dat: WPA2/AES
·         Nastavení IP: adresa IP přidělována automaticky ze serveru DHCP
·         Identifikace uživatele ze SPŠS a SOŠ prof. Švejcara: uživatelské jméno do vnitřní sítě ve tvaru username@spstrplz.cz a heslo do vnitřní sítě.
 
Signálem je částečně pokryt objekt na Klatovské třídě a celé Centrum praktického vyučování.
Projekt Eduroam je v České Republice rozvíjen pod záštitou sdružení CESNET. Název a logo Eduroam jsou registrovanou ochrannou známkou společnosti TERENA.
 
Uživatelé sítě Eduroam nesmí porušovat pravidla roamingové politiky (definované CESNETem), jinak bude jejich přístup do sítě Eduroam dočasně, nebo v případě opakovaného porušování trvale, zakázán.

 


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.