Mapa webu Česky English Deutsch

Vojtěch Jakoubek, školní rok 2015/2016

Hlavní stránka / Rok ve Francii / Strávili rok ve Francii / Vojtěch Jakoubek, školní rok 2015/2016

25.1.2016

obor Strojírenství
Střední škola ve Vesoulu

Co mi přinesl program „Rok ve Francii?“ Hlavně francouzštinu. Výuka na škole v Česku probíhala skvěle. I když jsem musel každé ráno vstávat na sedmou, bylo to k nezaplacení. Ostatní kluci skončili a já zůstal sám, takže jsem měl individuální výuku, učitelka se mi věnovala a udělali jsme toho opravdu hodně. Když jsem se u zkoušek sešel se studentkami z gymnázií, mluvil jsem lépe než některé z nich.

Přineslo mi to také pár nervů, jelikož organizace z francouzské strany byla nedostatečná. Málem jsem nikam neodjel, protože den před odjezdem mi změnili školu. První rodina, u které jsem bydlel, si tímto způsobem vydělávala, nezajímala se o mě, nemohl jsem moc mluvit a platil 45 euro za víkend. Teď mám rodinu skvělou. Našel jsem ji přes kamarádku z církevního gymnázia. Mají farmu, kde jim pomáhám s prací, naučím se tam různé věci. Například dojím krávy, plní se mi tak jeden sen, protože k takové chlapské práci se ve městě nedostanu. Dohodli jsme se na tom, že jim budu pomáhat i přes týden, za peníze, takže mám i dobrou vidinu výdělku.

Lidé ve Francii jsou otevřenější, ale přesto tu mám zatím jen čtyři dobré kamarády, se kterými můžu mluvit úplně o všem. Mám dost času sám pro sebe.

Ve škole jsem si přidal studium cizích jazyků navíc. Učím se německy a nově i čínsky. Z čínštiny chci dělat mezinárodně uznávané zkoušky a pokračovat i po návratu.

Z technického pohledu je škola mnohem lépe vybavená. Vidím tu zajímavé stroje, pracuji s nimi. Některé věci, co děláme, se zdají být super složité, ale oni nakonec neumí pracovat se sinem a cosinem nebo správně okótovat jednoduchý výkres. Myslím, že je to srovnatelné k obráběčům v posledním ročníku. Teď mě čeká pět týdnů stáže ve firmě, jsem na to zvědavý.

Člověk tady získá „softskills“, je samostatnější, líp řeší krizové situace a je vybavenější do světa.

Autor: Vojtěch Jakoubek   |   Sekce: Strávili rok ve Francii   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.