Mapa webu Česky English Deutsch

Ondřej Dobrý, školní rok 2014/2015

Hlavní stránka / Rok ve Francii / Strávili rok ve Francii / Ondřej Dobrý, školní rok 2014/2015

22.2.2016

Ondřej Dobrý, školní rok 2014/2015 obor Mechanik-seřizovač
střední škola ve Vesoulu

Můj rok ve Francii byl plný zkušeností, těch dobrých i těch horších. První půlrok jsem víkendy trávil u rodiny, se kterou jsem si moc nerozuměl, vlastně si tak chtěli trochu vydělat, ale nic pro mě neudělali. Pak jsem si našel bydlení u kamaráda a bylo to skvělé. Jeho rodiče jsou velmi sympatičtí a přátelští, podnikli jsme společně několik výletů a navštívili známá města jako Belfort, Dijon, Besançon. Během filmového festivalu jsme se vydali do Cannes, což byla pro mě nezapomenutelná zkušenost.

Moje nová francouzská rodina přijela o prázdninách na návštěvu do České republiky, strávili několik dní u mých rodičů. I přes jazykovou bariéru se stali našimi přáteli a zůstáváme spolu v kontaktu.

Ve škole to je trochu jiné než tady. Hlavně delší, hodiny trvají 55 minut a odpoledne se končí až v 18 hodin. Náplň vyučování je jednodušší, líbilo se mi zejména na praxích. Také mě překvapilo známkování, dostávají tam totiž body z 20 možných. Musíte jich mít alespoň 10, abyste uspěli.

Internát vypadá hezky, ale jsou tam velmi specifická pravidla. Nesmíte se tam zdržovat přes den, odcházet dřív,… Také tam není internet, takže si musíte najít jinou (možná i lepší) zábavu – např. kreslit, hrát na kytaru, číst a zlepšovat si francouzštinu. Nejlepší ovšem bylo jídlo ve školní jídelně.

Určitě bych to doporučil lidem, kteří chtějí vidět něco nového, nezvyklého a umějí si poradit i v těžších chvílích. Neporučoval bych to naopak těm, kteří mají nízké sebevědomí, jsou méně komunikativní a hůře si zvykají na nové prostředí. Já osobně, kdybych si mohl tento pobyt zopakovat, do toho jdu určitě znovu – jen na jiné místo, abych se dozvěděl zase něco nového.

Autor: Ondřej Dobrý   |   Sekce: Strávili rok ve Francii   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.