Mapa webu Česky English Deutsch

Matyáš Černý, školní rok 2014/2015

Hlavní stránka / Rok ve Francii / Strávili rok ve Francii / Matyáš Černý, školní rok 2014/2015

8.1.2016

obor Elektrotechnika - Mechatronika
střední škola v Morezu

Díky studiu na střední škole ve Francii jsem lépe poznal francouzskou kulturu i tradice. Protože jsem tam byl jako "obyčejný" student, trávil jsem se spolužáky čas nejen ve škole, ale i během volného času. Chodili jsme například na různé pěší túry v okolí Morezu. Pořád jsem musel komunikovat v cizím jazyce, což velmi pomohlo mé francouzštině a určitě jsem se hodně zlepšil. Jako klad také vidím kamarádskou atmosféru mezi francouzskými studenty ze všech oborů na škole.

Morez je malé městečko, ale bylo tam vše, co jsem potřeboval - posilovna, supermarket, papírnictví, pošta, banka, kino,...

Škola ve Francii je od 8 do 18h, takže moc volného času nebylo, což bylo dobře, určitě nebyl čas se nudit. Navíc ani přestávky mezi hodinami nebyly dlouhé, dopoledne 5 minut, odpoledne 2 minuty. Vzhledem k vysokému počtu hodin vyučování probíhá pozvolnějším tempem. Ve škole také byly studovny, kde jsem se mohl připravovat na výuku - alespoň mě to donutilo se v určeném čase na látku podívat a večer jsem měl opravdu volno.

Nejprve jsem se rozhodl studovat souběžně tady i ve Francii. Měl jsem individuální plán a co dva měsíce, když byly ve Francii prázdniny, jsem přijížděl na moji školu do Čech skládat zkoušky a psát testy. Potřeboval jsem k tomu velmi ochotné spolužáky, kteří mi zasílali probíranou látku. Ale i tak to bylo velice náročné, chyběl mi výklad učitele, proto jsem se rozhodl studium v Čechách přerušit a ročník udělat v klidu následující rok.

Dojížděl jsem autobusem, cesta trvala 12 hodin. Dvě cesty autobusem a náklady na internát v celém prvním trimestru zaplatila Francouzská aliance v Plzni, příspěvek 30 000,- Kč jsem dostal od Plzeňského kraje. Částka, kterou jsem musel zaplatit navíc, je 16 000,- Kč (internát, jídlo, ubytování v rodinách, doprava), v čemž není započítáno mé kapesné. Dvakrát mě vezli do Francie rodiče autem.

Můj rok ve Francii mi přinesl zkušenosti z jiného školního systému, poznání života na internátu, nové kamarády, praktické vyzkoušení mé francouzštiny a zejména více samostatnosti.

Autor: Matyáš Černý   |   Sekce: Strávili rok ve Francii   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.