Mapa webu Česky English Deutsch

Eva Brejchová, školní rok 2017/2018

Hlavní stránka / Rok ve Francii / Strávili rok ve Francii / Eva Brejchová, školní rok 2017/2018

17.12.2018

Eva Brejchová, školní rok 2017/2018

Rok ve Francii mi přinesl spoustu zkušeností, jak dobrých, tak špatných. Na začátku pro mě bylo velmi těžké zvyknout si na to, že kolem mě všechno funguje úplně jinak, než jsem zvyklá. Škola končí až v 6 večer, vyučovací hodiny jsou delší než u nás, o to kratší jsou ale přestávky. Také výuka je jiná, mně osobně připadala jednodušší, především to, co se žáci v hodinách učí. Ale některé změny nebyly vůbec špatné - třeba na jídlo jsem si tam zvykla rychle.

Pro můj rok ve Francii bylo vybráno nevelké město Vesoul, zhruba 50 km od Besançonu, centra regionu Bourgogne-Franche-Comté. Zázemí mi vyhovovalo, protože škola i internát byly blízko u sebe, takže jsem mohla klidně chodit pěšky. Výhodou bylo také to, že má francouzská rodina bydlela hned ve vedlejší vesnici. To je ale vše, co bych o své ubytovací rodině mohla zmínit jako pozitivní. Bohužel pro mě Francouzská aliance vybrala rodinu, která se do projektu zapojila nejspíš jen pro peníze, a tak se nejednou stalo, že na mě zapomněli například s jídlem, nebo s vyzvednutím ze školy. Zhruba po měsíci jsem zažádala o výměnu rodiny, ale bohužel nebyla nalezena žádná jiná, která by se do projektu chtěla zapojit, a tak jsem musela zůstat u té stávající.

Na druhou stranu, ve škole jsem se skamarádila s dívkou, která mi od začátku pomáhala, a stále jsem s ní v kontaktu. Také učitelé mi vždy vyšli vstříc a byli ke mně moc milí. Totéž platilo i na internátě.

Největším přínosem tohoto projektu pro mě bylo zlepšení francouzštiny stejně jako osamostatnění se a získání kamarádky, se kterou jsem se rozhodně neviděla naposledy.

I když jsem si na začátku nemyslela, že by se člověk jako já (nekomunikativní, uzavřený do sebe a navíc s velmi slabou znalostí jazyka) mohl zapojit do takového projektu, rychle jsem zjistila, že když je odhodlání, tak jde všechno.

Projekt bych určitě doporučila všem, kteří si chtějí zlepšit francouzštinu, poznat nové prostředí a zažít nějaké to dobrodružství.

Přestože jsem za ten rok zažila spoustu nepříjemných věcí, ty pozitivní u mě jednoznačně vítězí, takže bych si tento zážitek dala klidně ještě jednou.

Autor: Eva Brejchová   |   Sekce: Strávili rok ve Francii   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.