Mapa webu Česky English Deutsch

Přednáška o obnovitelných zdrojích energie a ukládání energie

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0038 / Aktivity projektu / Přednáška o obnovitelných zdrojích energie a ukládání energie

20.3.2013

V rámci projektu Automatizace výrobních procesů ve strojírenství a řemeslech, registrační číslo CZ.1.07/1.1.30/01.0038, proběhla v úterý 19. 3. 2013, přednášel pan Milan Smrž, předseda národní sekce evropského sdružení pro obnovitelnou energii Eurosolar. Žáci tříd 3ST, 4ST, 4ME, 4MSA a 4MSB se dozvěděli, jak se rozvíjí alernativní zdroje elektrické energie.

Bouřlivý rozvoj se odehrává v celé Evropě, hlavně v sousedním Německu, kde se již v roce 2011 vyrovnaly náklady na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s náklady v konvenčních elektrárnách a cena elektrické energie díky tomu v Německu klesá. Německo se díky obnovitelným zdrojům stává jejím vývozcem. To i přes pesimistické předpovědi, že poté, co uzavírá jaderné elektrárny, ji bude muset dovážet. Výhodně se totiž doplňují fotovoltaické elektrárny s větrnými – v zimě více fouká vítr a v létě zase více svítí slunce.
V Německu v průmyslu obnovitelných zdrojů pracují stovky tisíc lidí. „Běžte studovat obnovitelné zdroje do Německa, studium je tam velice zajímavé a nebudete mít starost o práci,“ vybídl žáky Milan Smrž.
 
V kontrastu s tím zůstává Česká republika „zabetonovaná“ v podpoře jaderných elektráren, přitom cena elektrické energie vyrobené v nich stále stoupá (narůstající externí náklady: horší dostupnost uranu, zvyšující se požadavky na bezpečnost, dosud nehotové stabilní úložiště jaderného odpadu ad.).
 

Žáky zaujaly kromě známých alternativních obnovitelných zdrojů elektrické energie (správně bychom měli říkat měničů ze sluneční energie na elektrickou –  z formy potenciální energie vody, dynamické energie větru, z energie skryté v biomase, atd.) nové vynálezy: větrníky se svislou osou rotace, draky, které využívají ve výšce kolem 600 m stále vanoucí vítr (90% dnů v roce),   bioplynové stanice s kombinovanou výrobou tepla a elektrické energie - obec bez kanalizace ve Středočeském kraji je plně energeticky soběstačná, veškerou biomasu (i domácí odpady) zpracovává v takové stanici s výkonem kolem 350 kW. Stanice zajišťuje i pracovní místa lidem.

Uchovávání elektrické energie je možné v bateriích elektromobilů, v podzemních zásobnících ve formě stlačeného vzduchu, nebo metanu vyrobeného po elektrolýze vody z vodíku a oxidu dusíku získaného ze vzduchu.

Žáci se tak seznámili s informacemi, které jsou ve veřejném prostoru méně prezentovány a které jsou potřebné, aby si mohli vytvořit vlastní názor na problematiku, týkající se každého z nich.

Autor: Ing. Petr Hlávka   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.