Mapa webu Česky English Deutsch

Návštěva na Čeňkově pile a vodní elektrárně Vydra

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0038 / Aktivity projektu / Návštěva na Čeňkově pile a vodní elektrárně Vydra

25.9.2013

Návštěva na Čeňkově pile a vodní elektrárně Vydra Třídy: 3ME, 4 ME, 3ST
Datum konání: 17. 9. 2013
Místo konání: elektrárna Čeňkova pila a elektrárna Vydra
Dozory: Ing. Petr Vlček, Ing. Milan Nechanický Ph.D., Mgr. Miloš Smolík

Odborná exkurze se týkala objektů vodní elektrárny Vydra a seznámení s využitím Šumavy v energetice. Na Šumavu jsme jeli autobusem. Přijeli jsme do informačního centra elektrárny Vydra, kde se nás ujal průvodce, promítl film, seznámil s fakty a provedl nás oběma elektrárnami.

Nová elektrárna byla vybudována s použitím vodního díla Vchynicko-tetovský plavební kanál, který se již pro plavení dřeva nepoužívá. Má výkon okolo 0,45 GW, pracují tu 2 turbíny. Jedná se o elektrárnu špičkovou a v provozu je okolo 8-12 hodin denně. V Rechlích se odděluje plavební kanál od Vydry a kopíruje údolí téměř ve stejné výšce okolo Srní a pak padá do řeky Křemelné. V místě, kde je kanál nejblíže Starému Srní, bylo vybudováno podzemní porubí až nad vlastní elektrárnu. Tady je regulační nádrž, která hromadí vodu. Odtud voda padá spádovým potrubím z výšky asi 240 metrů na turbíny. Zbylá část kanálu od místa odloučení potrubí slouží k rezervnímu odpouštění vody v případě nouze.
 
Stará elektrárna na Čeňkově pile (foto) byla postavena v roce 1911 s využitím krátkého derivačního kanálu od dnešní elektrárny. Pracuje téměř nepřetržitě bez převíjení a dalších velkých rekonstrukcí dodnes. Má výkon 0,11 GW a jako průtočná elektrárna pracuje 24 hodin denně. Ve své době pokryla veškerou spotřebu města Kašperské Hory, kam proud výhradně dodávala. Dnes je napojena do centrální sítě přes transformátor u budovy nové elektrárny.
 
Kromě těchto dvou zařízení funguje na Šumavě ještě jeden systém vodní elektrárny. Je to vodní elektrárna Černé jezero – Hamry. Byla postavena po první světové válce jako přečerpávací. Dole v Hamrech pod jezerem byla postavena přehradní nádrž na řece Úhlavě. Sem byla svedena spádovým potrubím voda z jezera. Tekla-li voda dolů, jednak roztáčela turbíny a jednak doplňovala vodu v nádrži. Když bylo v síti přebytek elektřiny, čerpala se voda zpět do jezera. Dnes se díky ochraně přírody nepoužívá zpětné čerpání. Elektrárna pracuje jako špičková a v provoz bývá 8-12 hodin denně. Voda v jezeře klesne během plného provozu maximálně 0,05 m.
 
Po exkurzi jsme si vychutnali oběd v Srní a vyrazili na obhlídku dalších externích objektů elektrárny. Autobus nás odvezl do Rechlí, kde se odděluje kanál od Vydry, a odtud jsme šli pěšky podél kanálu. Protože právě probíhá pravidelná odstávka nové elektrárny, netekla kanálem téměř žádná voda. Viděli jsme tu dělníky, kteří kanál zpevňovali.
 
Počasí nám neumožnilo pokračovat dále až do Starého Srní ke vtokovému objektu do podzemního potrubí. Déšť ukončil naši obhlídku ve Vchynicích-Tetově, části Rokyta, kde nás čekal autobus.
 
           

 

 

Autor: Ing. Petr Vlček   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.