Mapa webu Česky English Deutsch

Návštěva Kovosvitu Sezimovo Ústí

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0038 / Aktivity projektu / Návštěva Kovosvitu Sezimovo Ústí

2.5.2012

Návštěva Kovosvitu Sezimovo Ústí Pravidelně každé jaro pořádá firma Kovosvit Sezimovo Ústí zákaznické dny, ve kterých má odborná veřejnost možnost se seznámit s produkcí firmy a ještě si prohlédnout provozy, ve kterých vznikají obráběcí stroje se značkou Kovosvit. Firma na trh dodává CNC soustruhy a frézky standardních velikostí a náročným zákazníkům může nabídnout i pětiosé stroje, ve kterých se nástroj v pracovním prostoru pohybuje plynule v pěti osách, a tak lze na těchto strojích tzv. centrech soustružit i frézovat, aniž by se musel vyndavat polotovar z pracovního prostoru. Součástí zákaznických dnů jsou i dny vyhrazené pro střední i vysoké školy.

V letošním roce se naskytla možnost  díky schválenému projektu se na jeden takový  den podívat. Pro tuto akci jsme vybrali studenty čtvrtých ročníků, kteří s obráběcími stroji přicházejí asi nejvíce do styku. Jednalo se o studenty oboru Mechanik seřizovač, Strojírenství, Mechatronika a Mechanik strojů a zařízení. Výběr těchto studentů vyrazil brzy ránoautobusem do Sezimova Ústí, protože akce začínala v deset ráno v zákaznickém centru firmy. Počasí příliš nepřálo, ale i tak naše skupina dorazila včas a exkurze mohla začít prohlídkou centra. Zde bylo umístěno několik typických výrobků firmy. Mezi nimi i dva pětiosé stroje, z nichž jeden byl v provozu a obráběl složitý tvar. Po krátkém přivítání a povídání o firmě si nás pracovníci Kovosvitu rozdělili do tří skupin a vyrazili jsme do provozu. Kromě slévárny a konstrukce nám ukázali, co jsme chtěli, a k tomu jsme dostali zasvěcenou instruktáž od průvodců.

Moje skupina začala prohlídku v přejímce odlitků. Většinu odlitků firma vyrábí ze šedé litiny a dobu zrání odlitých polotovarů mají přibližně jeden měsíc. Taková krátká doba není obvyklá, běžně je okolo jednoho roku, ale průvodce to zdůvodnil velkým množstvím zakázek. V tomto provozu jsme také viděli povrchové kalení vodících ploch. Sami studenti se u této operace zarazili a začali diskutovat s průvodcem o kalitelnosti litin. To byl jeden z příjemných okamžiků této akce. V další části jsme procházeli několik obráběcích dílen, kde kromě běžného obrábění bylo možno vidět i ne úplně běžné technologie. Například honování otvorů, které provádí při dokončování otvoru v tělese koníka. Je to zdlouhavá operace náročná na přídavky a zkušenosti, ale přesnost kruhovitosti se pohybuje v tisícinách milimetru. Jinými technologiemi je to těžko dosažitelné, snad pomocí vyvrtávacích tyčí, jak připustil průvodce. Další zajímanou činností bylo frézování trapézových jednochodých závitů kotoučovou frézou natočenou o úhel stoupání. Operace se provádí na drobném nenápadném soustruhu a podle slov průvodce závit se řeže najednou a jeho výroba trvá několik málo minut v závislosti na délce závitu. K dalšímu zařízení, kam nás bez problémů pustili, i když nebylo v provozu, byl soustruh umožňující válečkovat nebezpečné průřezy hřídelí. Válečkování se  provádí kotoučem, který je do povrchu hřídele zatlačován hydraulikou. U tohoto jednoúčelového stroje se naše skupina dozvěděla velikost přídavků pro válečkování. Prohlídku výrobních hal jsme zakončila návštěvou montáže, kde se na opracované rámy postupně přidělávají vedení, kuličkové šrouby, pohony atd. Mnohé studenty zarazilo, jak je jednoduchá mechanika CNC stroje, ale o to složitější je elektrovýzbroj, protože všude bylo plno kabelů a jiných elektrosoučástí. V této části prohlídky nás průvodce obohatil přednáškou o návrhu nosných rámů obráběcích strojů pomocí metody konečných prvků. Přibližně po třech hodinách prohlídky se u studentů začala projevovat únava a zájem o výrobní stroje prudce upadal a také proto, že vyhrazený čas návštěvy vypršel, ukončili jsme  exkurzi v místní jídelně obědem. Cesta zpět trvala tři hodiny a proběhla bez větších problémů.

Hlavní přínos této akce vidím v tom, že studenti na vlastní oči viděli technologie, o kterých se jenom učili a které těžko mohou vidět v blízkém okolí. Dále si v montážní hale uvědomili význam elektrotechniky v konstrukci výrobních strojů. Dalším přínosem akce je obohacení znalostí odborného učitele o praktické poznatky.

Autor: Ing. Pavel Steininger   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.