Mapa webu Česky English Deutsch

Návštěva firmy FESTO a Národní technické knihovny v Praze

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0038 / Aktivity projektu / Návštěva firmy FESTO a Národní technické knihovny v Praze

16.11.2012

Návštěva firmy FESTO a Národní technické knihovny v Praze Ve čtvrtek 8. 11. 2012 jsme v rámci projektu Automatizace výrobních procesů ve strojírenství a řemeslech, registrační číslo CZ.1.07/1.1.30/01.0038, navštívili se třídou 4ME pojízdnou výstavku Festo, "zaparkovanou" v areálu České zemědělské univerzity v Praze. Expozicí nás prováděli se zasvěceným komentářem pánové Hůla a Zajíček. Žáci se seznámili se zajímavými úlohami manipulace s materiálem pomocí elektrických a pneumatických pohonů řízených PLC (např. výroba CD, čipů), viděli průmyslové řešení pneumatických rozvaděčů/ventilů a pneumotorů/válců.

Firma FESTO rozšiřuje svůj výrobní program na procesní automatizaci - různé úlohy řízení průtoku se šoupaty, klapkami. Průmyslovou sběrnici IO link je možno používat pro spojení PLC se vzdálenými periferiemi.

Foto 1 - Ing. Hůla ukazuje pneumatický manipulátor

Foto 2 - Ing. Zajíček vysvětluje IO link

Co zaujalo žáky? Vyjímám z jejich zpráv:
•    systém, který dokáže měnit CD, ovládaný pouze vzduchem,
•    nápaditost firmy Festo.
 

Národní technická knihovna

Národní technická knihovna v areálu vysokých škol v Dejvicích byla vystavěna nákladem 2,2 mld, otevřena v r. 2009 a pro svou technickou výbavu patří mezi nejmodernější knihovny. Uvítali jsme možnost ji navštívit. Průvodkyně paní Žaludová nás provedla budovou se třemi podzemními a šesti nadzemními patry. Budova je v přízemí průchodná, v prvním patře se octnete v obrovském světlíku lemovaném jednotlivými patry, jejichž stěny vyzdobil rumunský umělec výstižnými piktogramy, budova nemá nosné zdi, pouze nosné sloupy, se šedou barvou betonu kontrastuje podlaha s barevně označenými zónami stejného průhybu. Přenos energií a informací v budově kromě wifi zajišťují 48 km dlouhá potrubí a kabelové svazky,  samozřejmostí je automatická klimatizace - vytápění i chlazení je v podlaze, parní protipožární systém (aby nebyly poškozeny knihy). Vyjíždíme do šestého patra a při sestupu dolů míjíme týmové studovny (jsou zdarma), studijní místa (celkem je jich 1200) s počítači (480 PC - nejsou moc využity, většinou studenti pracují s vlastními notebooky), relaxační místa (500), individuální studovny (lze si předplatit za 500 Kč na půl roku), čítárnu časopisů (vyfotil jsem kanadské Amatérské radio z nostalgie, když to české již nevychází), videokino, kde běží smyčka o výstavách, které pořádá místní galerie (s vlastním kurátorem). Úspěšná byla například "Střeva měst."  Nejstarší kniha je od A. Dűrera. Ve fondu knihovny je celkem 1 200 000 knih, 12 000 elektronických knih v ebrary, za průkazku se platí 100 Kč/rok, jako ochrana proti zcizení knih funguje rfid (radiofrekvenční) ochranný systém - v každé knize je čip. Jak probíhá vypůjčení knihy domů? Z elektronicky vedeného katalogu zjistíte, kde je kniha, vyzvednete si ji, pokud se vám nehodí, vrátíte ji na pulltík, který je u každé police. Pokud si chcete knihu půjčit domů, na stánek t.zv. Selfchecku po přiložení identifikační karty stačí položit půjčovanou knihu - systém ji zaregistruje, ručně je možno prodloužit výpůjčku ze 2 týdnů na čtyři. Při vracení knihy vložíte postupně na dopravník, který je roztřídí do jednotlivých pater - jedná se klasickou mechatronickou úlohu.

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5 

Autor: Ing. Petr Hlávka   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.