Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze v podniku TON a.s., Bystřice pod Hostýnem

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0038 / Aktivity projektu / Exkurze v podniku TON a.s., Bystřice pod Hostýnem

21.5.2012

Exkurze v podniku TON a.s., Bystřice pod Hostýnem Dne 17. 5. 2012 se žáci SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara ze tříd 3OM a 3TR oborů modelář, truhlář a obráběč kovů v rámci projektu „Automatizace výrobních procesů ve strojírenství a řemeslech“ zúčastnili exkurze v továrně na ohýbaný nábytek TON a.s. v Bystřici pod Hostýnem, jejímž zakladatelem byl Michael Thonet (1796 – 1871).

Po „kodrcavém“ zážitku díky nemálo ucpané hlavní tepně naší vlasti zvané D1 jsme se po sedmi hodinách úspěšně ocitli před zdánlivě nenápadným průčelím podniku, v jehož nitru se ukrývá tajemství úspěchu celosvětově známého sedacího nábytku. Pod roušku těchto tajů nám pomohl nahlédnout hlavní technolog závodu v poutavém povídání o historii a současnosti tohoto podniku. Žáci se při prohlídce výrobních hal seznámili s technologií ohýbání dřevěných dílců, CNC i ručním opracováním, montáží i závěrečnou povrchovou úpravou včetně čalounění. V závěru prohlídky jsme navštívili výstavu v reprezentačních prostorách Thonetovy vily, kde jsme si prohlédli ukázky výrobků firmy TON a.s.

Tato exkurze byla pro všechny zúčastněné velmi poučná, neboť jsme zde mohli na vlastní oči zhlédnout to, co jsme až doposud znali pouze z učebnic, fotodokumentace, doslechu či internetu. Bylo zajímavé sledovat, jak vedle moderních technologií výroby stále neohroženě, bok po boku, stojí ta původní, která se od dob pana Thoneta takřka nezměnila.
 
Hlavní technolog představuje židli č. 14
Opěradlo v pásnici
Možnosti ohýbání dřeva
Výroba
Průčelí závodu
Michael Thonet
Reklama
 

Tajemství úspěchu pana Thoneta

Michael Thonet (1796 – 1871) byl německý podnikatel, truhlář, vynálezce a návrhář nábytku. Původem z Boppardu v Porýní, usadil se na Moravě, kde založil v Koryčanech (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (1861) továrny na nábytek z ohýbaného dřeva. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu, stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.
 
Ohýbaný nábytek se vyráběl již dávno před příchodem pana Thoneta. Ovšem tehdejší technologie neumožňovala ohnout nábytkový dílec do větších ohybů, aniž by se dřevo na vnější straně netrhalo z důvodu posuvu vrstev. Thonet k ohýbání změkčeného masivního dřeva použil pás plechu (pásnici), kterou přiložil na tu stranu hranolku, která měla být po jeho ohnutí vypouklá (konvexní). Pásnice s koncovými zarážkami drží vnější vrstvu hranolku ve vymezené délce, vnitřní strany se stlačují. Tímto způsobem dokázal Thonet ohnout nábytkové dílce do mnohem menších rádiusů. Tím se jeho židle stávaly zajímavější pro svůj design a pro se i lépe prodávaly. Dalším plusem bylo to, že k výrobě židlí z ohýbaného dřeva nepotřeboval kvalifikovanou pracovní sílu (truhláře), neboť k ohnutí hranolku bylo zapotřebí pouze zaškolení a silných paží. Spoje jednotlivých dílců byly většinou šroubované, takže opět zde mohl pracovat pouze zaškolený dělník či dělnice. Výhodou nábytku z ohýbaného dřeva byla i jeho pevnost. Traduje se, že pro demonstraci pevnostních parametrů svých židlí vyhodil Thonet jednu z okna v patře své továrny, a když mu ji přinesli zpět, mohli se zúčastnění přesvědčit, že je takřka neporušená. Tyto židle přežijí i mnoho hospodských šarvátek v rukou neurvalých opilců. Další bod pro Thoneta.
 
Takže tajemství je na světě. Nebo alespoň jeho část. A až budete mít tu čest usednout, například ve vaší oblíbené hospůdce, na „thonetku“, vzpomeňte, že na tyto identické židle usedali již vaši praprapradědové. Vždyť například židle č. 14 se od roku 1859 vyrábí a prodává dodnes v takřka nezměněné podobě.

Autor: Ing. Martin Škoula   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.