Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze do Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) Kolín

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0038 / Aktivity projektu / Exkurze do Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) Kolín

15.6.2012

Exkurze do Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) Kolín Akce: Exkurze, KA 5, Projekt Automatizace výrobních procesů ve strojírenství a řemeslech Reg. č.: CZ.1.07/1.1.30/01.0038
Firma: TPCA Kolín
Třídy: 3 OK, 3 MSA, 3 MSB
Datum konání: 6. 6. 2012
Místo konání: TPCA Kolín
Dozor: Ing. Jana Le, Ing. Martin Škoula

Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) je joint-venture firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën postavený v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín – Ovčáry. Výroba byla zahájena v únoru 2005 a již v následujícím roce dosáhla plánované roční kapacity 300 000 vozů. V TPCA v současné době pracuje 3 000 zaměstnanců. Tržby kolem 50 miliard korun vynesly TPCA na pozici jednoho z největších exportérů v ČR. Kolínská automobilka vyrábí modely Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, městské vozy vyznačující se spolehlivostí a nízkou spotřebou.

TPCA používá nejekologičtější dostupné technologie, což potvrdila i certifikace BAT (Best Available Techniques), kterou automobilka obdržela společně s mezinárodním certifikátem řízení ochrany životního prostředí EN ISO 14001:2004. Na podporu Kolínska věnovala TPCA již více než 80 milionů korun.

Tento závod je postaven v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína. Na každém kroku je vidět, že ve vedení závodu jsou Japonci.Vše bylo dokonale zorganizováno. Nejdříve se nás ujali průvodci, kteří nás dovedli k elektrickým vláčkům, v nichž nás provezli celým provozem. Každý jsme dostali sluchátka, v kterých jsme slyšeli připravený komentář; ten byl doplněn přímými vstupy průvodce. Měli jsme možnost vidět svařovací roboty, vozíky s potřebnými díly pro montáž, které se pohybovaly sami po vyznačených trasách.

Montáž aut byla dokonale sladěna podle hesla "každý pohyb navíc je zbytečné plýtvání a prodražování výroby". Při montáži jsme viděli mnoho důmyslných přídavných zařízení, které usnadňovali práci. V instruktážním videu jsme se dozvěděli, jakým způsobem je pečováno o zaměstnance a jaké jsou jejich benefity ze strany zaměstnavatele. Jako např. příspěvek na bydlení nebo dovolenou apod. Firma klade i velký důraz na ekologii, stará se i o likvidaci odpadů a využívá zbytkové teplo. V každém případě exkurze byla velmi dokonalá.

Foto 1

Foto 2

Autor: Ing. Jana Le   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.