Mapa webu Česky English Deutsch

Turbíny s více než stoletou tradicí

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0029 / Aktivity projektu / Turbíny s více než stoletou tradicí

4.6.2013

4. června navštívili žáci třídy 3ST oboru Strojírenství výrobní provoz, který navazuje na plzeňskou tradici výroby parních turbín. Exkurze se uskutečnila díky podpoře z projektu Modernizace výuky technologie, odborné praxe a měření ve strojírenství, reg. č. CZ.1.07/1.1.30/01.0029.

Parní turbíny se v Plzni vyrábějí od roku 1904. Dnešní škodovácké turbíny vznikají pod značkou Doosan Škoda Power, která je součástí skupiny Doosan Power Systems. Turbíny se zde nejen vyrábějí, ale také rekonstruují a modernizují. Se zasvěcenými průvodci Martinem Matouškem, vedoucím oddělení TPV Lopatky a Ing. Miroslavem Kopicem, vedoucím oddělení Návrhy turbín žáci i jejich pedagogický doprovod absolvovali stylový historický úvod u řezu malou parní turbínou z roku 1927 (pracovala téměř půlstoletí a nyní je na zaslouženém odpočinku ve výrobní hale jako obdivovaný exponát) a následně cestu turbíny od prvních výkovků a svařenců až do odstřeďovacího tunelu, kde je ve vakuu rotor podroben zkoušce za zvýšených otáček, a ke konečné montáži a expedici.
 
Nejen ten, kdo má přehled o principu a hlavních částech turbíny, musí obdivovat např. složité tvary lopatek, díky nimž má turbína vysokou vnitřní účinnost a které by bez CNC techniky nebyly ještě poměrně nedávno vyrobitelné. Cesta k umění takovou lopatku vypočítat, vymodelovat a naprogramovat pro obráběcí stroj začíná právě v oboru Strojírenství na naší škole.

 

Autor: Ing. Petra Mašková, Ing. Josef Gruber   |   Sekce: Články | Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.