Mapa webu Česky English Deutsch

Přednáška o jaderné energetice

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0029 / Aktivity projektu / Přednáška o jaderné energetice

18.10.2012

Přednáška o jaderné energetice

Žáci tříd 4ST a 3ME se 12. října 2012 v rámci projektu Modernizace výuky technologie, odborné praxe a měření ve strojírenství reg. č. CZ.1.07/1.1.30/01.0029 zúčastnili přednášky na téma Typy jaderných reaktorů. Přednáška byla součástí výstavy "Jaderné dny v Techmanii". Expozici a přednášku připravila společnost ŠKODA JS a.s. ve spolupráci s Techmania Science Center, ČEZ a.s., CENEN, ČVUT, ZČU a dalšími.

Přednášku zahájil technický ředitel společnosti ŠKODA JS a.s. Ing. Jan Zdebor, CSc. (viz úvodní obr.) a žáky v ní seznámil s jednotlivými typy jaderných reaktorů, které jsou dnes ve světě provozovány, a také s novými trendy v tomto oboru. Následně  provedl projektant-specialista Ing. Jan Horák žáky vystavenými exponáty a poskytl jim přitom odborný výklad.

Mezi vystavovanými exponáty žáci nalezli např. model palivové kazety, experimentální palivovou kazetu, model reaktoru typu VVER 1000, mlžnou komoru, měřič radioaktivity, blok elektromagnetů lineárního krokového pohonu, model školního reaktoru či model polohorké komory.
Žáci mohli také vidět model JE MIR.1200 nabízený česko-ruským konsorciem Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport na dostavbu 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín a dále  model reaktoru tzv. 4. generace SVBR – 100 (tyto typy reaktorů s olověno-bismutovým chlazením jsou považovány za jedno z nejperspektivnějších, spolehlivých a cenově dostupných řešení současné rostoucí poptávky po energii).
Žáci ocenili jak nové poznatky, tak i možnost setkat se s odborníky z jejich oboru a spatřit  na vlastní oči modely, které dosud znali pouze z učebnic.

Ing. J. Horák při popisu modelu reaktoru VVER 1000 obr.
Model MIR.1200 obr.
Model SVBR-100 obr.
Svorník a matice hlavního přírubového spoje reaktoru VVER 440 obr.
Model HKP (hermetická kabelová průchodka) obr.
Pohon RBMK obr.
Model kontejneru VPVR Škoda obr.
Koš kontejneru VPVR Škoda obr.
Castor 440/84 - kontejner na vyhořelé jaderné palivo obr.

 

Autor: Ing. P. Mašková   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.