Mapa webu Česky English Deutsch

Přednáška na téma Použití OOPP* v praxi při svařování el. obloukem

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0029 / Aktivity projektu / Přednáška na téma Použití OOPP* v praxi při svařování el. obloukem

23.10.2012

Přednáška na téma Použití OOPP* v praxi při svařování el. obloukem Žáci tříd 3 ZK a 4 MS se v rámci projektu Modernizace výuky technologie, odborné praxe a měření ve strojírenství, reg. č. CZ.1.07/1.1.30/01.0029, zúčastnili 10.10. 2012 přednášky na téma "Použití OOPP v praxi při svařování el. obloukem". Přednáška se uskutečnila v učebně svářečské školy 07-108 v prostorách školních dílen SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara, Plzeň, Klatovská 109 a vedl ji pan Jan Bidlas z fy. MALINA – Safety s.r.o. – Jablonec nad Nisou. Součástí přednášky bylo i předání pozoruhodné učební pomůcky.

První část přednášky byla zaměřena na teorii týkající se ochrany dýchacích cest a zraku při svařování el. obloukem. Žáci se seznámili s problematikou právních předpisů BOZP – OOPP, dozvěděli se, jak postupovat při výběru OOPP, byli upozorněni na důležitost ochrany dýchacích cest a poučeni o působení škodlivin – svářečských dýmů pevných částic, aerosolů apod. – na organismus svářečů.

Ve druhé části přednášky získali žáci informace týkající se principu filtrace a čištění plynů a výparů, přivádění vzduchu do svářečských kukel a zjistili jejich výhody při svařování. Zároveň byli seznámeni s fungováním ochrany zraku u samostmívacích kukel – kazet, jako ochrany proti různým druhům záření, jež se vyskytují u metod svařování el. obloukem – světelné, ultrafialové (UV) a infračervené (IR). Tato část byla doplněna ukázkou svařovacích samostmívacích kukel Balder a Speedglas a filtračně-ventilačnich jednotek CleanAir. Žáci měli možnost získat nové poznatky nad rámec běžné výuky, které prakticky využijí v dalších hodinách odborného výcviku, zejména v kurzu svařování el. obloukem ZK 135 1.1., který je součástí odborného výcviku.

Závěrem této velice zajímavé přednášky předal p. Jan Bidlas jako zástupce fy. Malina-Safety s.r.o. dar, výukovou pomůcku - ochrannou samostmívací kuklu CleanAir CA 20 v kombinaci s filtračně-ventilační jednotkou CA Basic Dual Flow, jež má integrovaný rozvod vzduchu uvnitř kukly a možnost individuálního nastavení směru proudění vzduchu. Toto řešení má jednoduchou obsluhu i v náročných podmínkách, což si žáci technických tříletých i čtyřletých oborů budou moci sami vyzkoušet během praktické výuky při odborném výcviku nebo dílenských cvičeních.
    
Po skončení přednášky proběhlo jednání, na jehož základě byla navázaná úzká spolupráce s firmou Malina-Safety s.r.o. i pro budoucí roky.
  
* Osobní ochranné pracovní prostředky
 

Jan Klášterka a Tomáš Havlík (4 MS), dole Jan Klášterka při práci s kuklou.

 

 

Autor: Jaromír Kohout IWT a Jan Přinda IWP   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.