Mapa webu Česky English Deutsch

Počítač simuluje nejen techniku, ale i člověka

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0029 / Aktivity projektu / Počítač simuluje nejen techniku, ale i člověka

19.12.2013

V rámci projektu CZ.1.07/1.1.30/01.0029 Modernizace výuky, technologie, odborné praxe a měření ve strojírenství přednášeli 19. 12. 2013 pro žáky tříd 4ST, 3ST, 1STA, 4ME, 3ME odborníci ze ZČU v Plzni. Nejprve přednesl Doc. Ing. Miloš Železný, Ph.D. z katedry kybernetiky FAV přednášku na téma Virtuální dvojník a roboty s Arduinem. Obsah přednášky byl aktuální zejména pro žáky oboru Elektrotechnika-mechatronika, protože se někteří touto problematikou zabývají např. i ve svých maturitních pracích.

Následně pak vystoupili Prof. Ing. Jiří Křen, CSc. a Prof. Ing. Vladislav Laš, CSc. Jejich přednáška byla na téma, které by mělo být maximálně přitažlivé pro všechny zájemce o techniku: Počítačové modelování v technické praxi.

V první části hovořil prof. Křen o metodách řešení technických problémů, zaměřil se pochopitelně na počítačové modelování. Ukazoval nesmírně zajímavé simulace nárazových testů vozidel, příklady z biomechaniky (průtok krve, riziko infarktu, kloubní náhrady, důsledky autonehody na jednotlivé části lidského těla apod.).

Prof. Laš pak pokračoval ukázkou výpočtových metod v technické praxi, zejména se zaměřil na mechaniku moderních kompozitních materiálů. Ukazoval i průběh validace počítačových simulací, tj. srovnání s výsledky experimentů.

Tato atraktivní oblast techniky je i náplní studia na fakultě aplikovaných věd. Žáci střední školy s hlubším zájmem o tuto problematiku mají možnost se s ní "potkat" už během vzdělávání na střední škole.

 

 

Autor: Josef Gruber, foto Ing. Petra Mašková   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.