Mapa webu Česky English Deutsch

Nové trendy v čerpací technice

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0029 / Aktivity projektu / Nové trendy v čerpací technice

28.1.2014

Nové trendy v čerpací technice

Dne 22. 1. 2014 se žáci třídy 3ME v rámci projektu Modernizace výuky technologie, odborné praxe a měření ve strojírenství reg. č. CZ.1.07/1.1.30/01.0029 zúčastnili přednášky „Nové trendy v čerpací technice“ Ing. Čepek nás nejdříve krátce seznámil s výrobním programem firmy Grundfos, jehož stěžejní část tvoří oběhová, odstředivá a ponorná čerpadla. Firma Grundfos patří mezi největší světové výrobce oběhových čerpadel určených pro otopné soustavy. Podíl těchto čerpadel činí cca 50%. Mimo samotná čerpadla firma vyrábí standardní motory, a to nejen pro svoji potřebu. Nezanedbatelný podíl tvoří výroba nejmodernější elektroniky pro řízení čerpadel a čerpacích systémů.

Žákům na modelu vysvětlil funkci odstředivého čerpadla a poté se zaměřil převážně na technologii oběhových čerpadel ALPHA2 A MAGNA. Vysvětlil žákům výhodu čerpadel s elektronickou regulací otáček oproti standardním tříotáčkovým čerpadlům, popsal funkci AUTOADAPT, která automaticky přizpůsobuje výkon čerpadla měnícím se požadavkům a popsal funkci redukovaného nočního provozu. Všechny tyto funkce vedou ke snižování energetické náročnosti čerpadel. Zmínil se o účinnějších motorech s rotorem  z permanentních magnetů (tzv. PM motory), které také přispívají ke snižování energetické náročnosti. Upozornil také na energetické štítkování čerpadel, jak je to běžné u většiny domácích el. spotřebičů.

Dále žáky seznámil s programem WinCAPS; tento program zahrnuje informace o celém výrobním programu Grundfos a jeho úkolem je kalkulace velikosti požadovaného čerpadla.

Autor: Ing. Petra Mašková   |   Sekce: Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.