Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze do Škody Transportation a.s.

Hlavní stránka / Projekty / Projekty OPVK / CZ.1.07/1.1.30/01.0029 / Aktivity projektu / Exkurze do Škody Transportation a.s.

8.5.2013

Dne 7. května 2013 se žáci třídy 3ST v rámci projektu Modernizace výuky technologie, odborné praxe a měření ve strojírenství, reg. č. CZ.1.07/1.1.30/01.0029 zúčastnili exkurze ve firmě ŠKODA TRANSPORTATION a.s. Tato firma se dnes specializuje zejména na výrobu vozidel pro městskou hromadnou dopravu a železnici. Vyrábí nízkopodlažní tramvaje, trolejbusy a vozidla pro ekologicky šetrnou veřejnou dopravu evropských měst (metro). Zároveň vyrábí vlaky různé koncepce a lokomotivy. V současnosti zaměstnává tato společnost přes čtyři tisíce lidí v Plzni, Praze a jiných městech naší republiky.

 

Ve firmě nás přivítal a celým provozem prováděl p. Václav Švík. Nejdříve nás informoval o historii a současné výrobě společnosti a poté jsme postupně procházeli výrobním závodem. V současné době je zde rozděláno šest výrobních zakázek, např. výroba nízkopodlažních tramvají pro Prahu, lokomotiva 109 E (ČD), metro pro ruské město Petrohrad, aj.
 
V první části exkurze jsme viděli svařování ocelové konstrukce pro tramvaje, ke kterému se používá polohovací přípravek. Svařování probíhá v ochranné atmosféře a poté následuje žíhání na odstranění vnitřního pnutí a kontrola svarů. Konstrukce podvozků tramvají i lokomotiv je opracována na speciálním frézovacím centru s NC řízením.
 
Zajímavá byla i montáž kol lokomotiv na podvozky, kde každé kolo má svůj pohon. Nalisování kol se provádí na unikátním hydraulickém lisu z r. 1954, který je však zcela zmodernizován.
 
Viděli jsme i kompletování lokomotivy, kdy se na svařovaný rám lepí boční stěny a jiné kryty pomocí speciálních lepidel. Je zde zřízená i nová lakovna, která je vybavena moderní technologií na nástřiky barev. Žáky zaujala i velká váha na lokomotivy, kde se odstraňuje nevyváženost podvozků. U závodu se nachází také testovací železnice. Zde se zkouší funkčnost a průjezdný profil lokomotiv.
 
Exkurze se žákům velmi líbila, získali cenné poznatky, viděli využití nových technologií v praxi a studentům se ukázaly případné možnosti uplatnění se v této společnosti po skončení studia na střední, popř. vysoké škole.

 

 

Autor: Ing. Marie Mašková, Ing. Petra Mašková   |   Sekce: Články | Aktivity projektu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.