Mapa webu Česky English Deutsch

Komu slouží servery

Hlavní stránka / Projekty / Projekt TECHNIK / Aktivity projektu TECHNIK / Komu slouží servery

26.11.2013

Komu slouží servery

Páteční poledne 22. 11. 2013 bylo pro některé žáky plzeňské 31. základní školy do jisté míry neobvyklé. Namísto klasické výuky informačních technologií se tentokrát dočkali speciální přednášky o počítačových serverech a problematice jejich správy. Akce vznikla na popud Mgr. Miroslavy Huclové, Ph.D. a my jsme se v rámci Projektu Technik rozhodli celou věc zrealizovat.

Za tímto účelem jsem oslovil Bc. Jiřího Kubeše, který se správě serverů dlouhodobě věnuje. On následně bez váhání svolil, že pro žáky připraví přednášku doplněnou o praktické ukázky.

První informací, kterou nám přednášející sdělil, byl význam samotného slova server. Jedná se o slovo odvozené od anglického výrazu to serve, což znamená sloužit. U této informace jsme však dlouho nezůstali, jelikož se přednáška zaměřila na serverový hardware, jehož popis byl dán do kontrastu s hardwarem pro klasické osobní počítače. Žáci se tedy dozvěděli, v čem se servery liší od klasických PC, na jaké vlastnosti jsou kladeny největší nároky a také, že přes výkon serveru si na něm nikdo žádnou hru nezahraje díky absenci výkonného 3D grafického čipu. Třešničkou na dortu, která završila první část přednášky, byla otázka z publika na cenu výstavby datového centra, jelikož ty ve velkém rostou pod taktovkou velkých firem po celém světě. Nakonec se přednášející shodl s žáky, že to nebude nejvhodnější dárek, o který by mohli napsat Ježíškovi.
 
Následující část prezentace byla věnována serveru z pohledu operačního systému. Záhy z ní bylo patrné, který operační systém přednášející preferuje. Na tomto místě by pravděpodobně většina správců linuxových serverů zaplakala, ovšem je nutné podotknout, že nám bylo předloženo nemalé množství argumentů, které z hlediska uživatelské přívětivosti mluví pro řešení od firmy Microsoft. Dle mého názoru se jedná o téma, které by nevyřešila ani opravdu dlouhá diskuze mezi odborníky na správu toho či onoho systému.
 
Součástí přednášky bylo i shrnutí historie obou serverových operačních systémů, na kterou bylo navázáno pro mě velice zajímavým tématem virtualizace. Ta umožňuje provozování více virtuálních počítačů na jednom fyzickém zařízení. Jedná se o technologii, která se v dnešní době ve velkém nasazuje a která může firmám ušetřit nejen náklady na počet zaměstnanců, ale také na spotřebu energie. Zajímavostí ovšem je, že firmy si v dnešní době většinou nedrží stálé zaměstnance na správu svých serverů. Častěji se setkáváme s takzvaným outsourcingem, kdy si vlastník serveru tyto služby objednává od jednotlivců či specializovaných firem.
 
Přednáška byla následně zakončena praktickými ukázkami obou operačních systémů. Žáci měli možnost si prohlédnout grafické prostředí operačního systému Windows Server, vůči němuž vypadalo, alespoň z pohledu laika, textové prostředí linuxového serveru jako stará škodovka vedle nového Ferrari.
 
Celkově pak musím přednášku hodnotit jako velice užitečnou, jelikož dokázala žákům základní školy velice vhodně představit servery včetně nejnovějších technologií, které se v tomto oboru používají. A troufnu si tvrdit, že se nenašel nikdo, koho by servery v podání Bc. Jiřího Kubeše nezaujaly.

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Aktivity projektu TECHNIK   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.