Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze do firmy DAIKIN

Hlavní stránka / Projekty / Projekt TECHNIK / Aktivity projektu TECHNIK / Exkurze do firmy DAIKIN

20.2.2014

Exkurze do firmy DAIKIN

Dne 7. 2. 2014 navštívila 31. ZŠ firmu Daikin sídlící v Plzni na Borských polích vyrábějící klimatizace. Sraz žáků se zástupci firmy byl domluven na 8:30 před areálem. Poté se celá skupina přesunula do velké přednáškové místnosti a celá exkurze mohla začít.

První částí návštěvy byla přednáška prezentující firmu jako takovou, její strukturu, cíle a zázemí. Pro žáky bylo z této přednášky nejzajímavější představení celého areálu včetně popisu biotopu vytvořeného pro zaměstnance jako oddychové místo, kde mohou trávit přestávky. Zajímavé je, že jsou zde umístěny i výrobky několika zaměstnanců věnujících se sochařství a dalším koníčkům. Jako příklad mohou posloužit lavičky vytvořené ze starých palet.

Dále exkurze pokračovala návštěvou tzv. showroomu, kde si žáci mohli prohlédnout několik hotových výrobků. Zde se také uskutečnilo focení celé skupiny. Následně byli žáci rozděleni do dvou skupinek, které byly po areálu dále prováděny zvlášť. Skupina, ve které jsem byla já, ještě chvíli zůstala v showroomu a druhá parta se přemístila do výrobní haly.
 
Zde byly připraveny ukázky zlepšováků vytvořených zaměstnanci a také jsme si prohlédli jednotlivé výrobní linky a laboratoře, kde jsou klimatizace testovány, aby prošli normami. V hale bylo k vidění vše, co se zde děje od počáteční výroby komponentů po konečné sestavení, testování a balení hotových výrobků.
Zajímavý byl i výklad podávaný skupině pomocí sluchátek a mikrofonu kvůli hluku (jinak by žáci z výkladu nic neměli). Měli jsme možnost vidět automaticky jezdící vozíky rozvážející materiál na jednotlivá stanoviště v hale, které sami inženýři pracující ve firmě vymysleli a které usnadňují celý proces výroby (urychlení, bezpečnost atd.). 
 
Po návštěvě haly jsme se přesunuly do tréninkového centra, kde probíhá zaškolení nových zaměstnanců. Zde si žáci měli možnost vyzkoušet některé testy, kterými musí nováčci projít aby se mohli zapojit do procesu výroby. Byly zdánlivě nesouvisející s budoucí prací, ale šlo spíše o nácvik různých druhů pohybů, které jsou při práci ve firmě často vykonávány. Nakonec si několik odvážlivců vyzkoušelo šroubování pneumatickým šroubovákem a zjistili, že se nejedná o nic lehkého. Tato část prohlídky žáky nadchla asi nejvíce, a proto se celá exkurze oproti plánu protáhla až do 11 hod.
 
Závěrem bych ráda podotkla, že firma Daikin měla celou akci perfektně připravenou a chtěla bych jim tímto velice poděkovat. Zároveň děkuji také skupině žáků z 31. ZŠ za kladný přístup k celé akci. Doufám, že se celá akce brzy uskuteční s žáky z dalších spolupracujících základních škol.
 
Foto 1; foto 2; foto 3; foto 4; foto 5; foto 6.

Autor: Bc. Zdeňka Baxová   |   Sekce: Aktivity projektu TECHNIK   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.