Mapa webu Česky English Deutsch

Den otevřených dveří na katedře kybernetiky

Hlavní stránka / Projekty / Projekt TECHNIK / Aktivity projektu TECHNIK / Den otevřených dveří na katedře kybernetiky

4.2.2014

Den otevřených dveří na katedře kybernetiky

Dne 29. 1. 2014 se na Fakultě aplikovaných věd Západočeské Univerzity v Plzni uskutečnil den otevřených dveří. V rámci tohoto dne byla domluvena exkurze žáků základních škol zapojených do Projektu Technik na katedru kybernetiky. Akce byla naplánována do celého dne tak aby se jednotlivé skupiny dostali ke všem stanovištím bez zbytečného čekání z důvodu velkého množství návštěvníků. Přesto musím říci, že zájem o den otevřených dveří byl letos velký.

Žáci se na katedře mohli seznámit se směry oboru a se zajímavými projekty, které se v rámci katedry kybernetiky řeší. Jako příklad je možné uvést laboratoř robotiky, která byla pro žáky zajímavá též z důvodu možnosti účasti na letní univerzitě zaměřené na stavbu a programování robotů nazvané Campo Arduino.
 
Mezi další ukázky pařily systémy pro zpracování zvuku, z nichž je možné jmenovat například archiv vysílání, ve kterém lze vyhledávat přímo části videa, kde byl zmíněn hledaný výraz. Pro žáky bohužel toto stanoviště nebylo z nejzáživnějších, jelikož bylo spuštěno nad archivem z jednání poslanecké sněmovny. Kolegům se však podařilo alespoň najít netradiční rozhovory zahrnující například připodobňování politické situace k domácí zabijačce.
 
Mezi další stanoviště patřila laboratoř zaměřená na zpracování obrazu, interakci člověk stroj nebo například několik robotických artistů, jako například robotický lachtan schopný balancovat míč na jehle.
 
Žáci si však na zaměstnance připravili mnohdy nesnadné dotazy. Je zajímavé, že nejvíc jich přicházelo od těch nejmladších (žáků 6. třídy). Jeden z kolegů se opravdu zapotil, když musel vyvracet názor jednoho z návštěvníků, který se pozastavoval nad faktem, že vytvoření robota schopného nahradit mnoho lidí v nějakém pracovním procesu může připravit lidi o práci. Nakonec se však shodli, že nové technologie v této oblasti nemají za úkol člověka nahradit, nýbrž mu pouze pomoci.
 
Jako příklad může sloužit malý robot sloužící ke kontrole svárů na potrubí v jaderné elektrárně. V současné době musí řada techniků přerušit práci, kterou aktuálně vykonávají a přejít ke kontrole svárů. S tímto pomocníkem bude muset svoji práci přerušit například pouze jeden zaměstnanec, který roznosí takzvanou „píďalku“ na jednotlivé sváry a robot už zařídí zbytek. Dojde tedy k úspoře času a omezí se nutnost přerušit práci kvůli kontrole potrubí. Žádný ze zaměstnanců však o práci nepřijde.
 
O proběhlé akci by se zajisté dalo napsat mnohem více, ale stejně by to nenahradilo osobní účast na dni otevřených dveří. A za sebe mohu jen doufat, že se celá akce za rok znovu uskuteční s tím rozdílem, že budeme lépe připraveni a budeme mít ještě více zajímavých projektů, které budeme moci žákům základních škol ukázat.
 
Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto4 Foto 5 Foto 6
Foto 7 Foto 8 Foto 9 Foto 10 Foto 11 Foto 12
Foto 13 Foto 14 Foto 15 Foto 16 Foto 17 Foto 18

 

Autor: Ing. Petr Neduchal   |   Sekce: Aktivity projektu TECHNIK   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021


Všechna práva vyhrazena © 2021 NETservis s.r.o.