Mapa webu Česky English Deutsch

Na divokou kartu dvě minuty od vítězství

Hlavní stránka / Úvod / Články / Na divokou kartu dvě minuty od vítězství

20.6.2012

Na divokou kartu dvě minuty od vítězství Družstvo SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara Plzeň se v tomto školním roce zúčastnilo spolu dalšími 553 středními školami prvního ročníku Poháru Josefa Masopusta v kopané. Tato dlouhodobá fotbalová soutěž se hrála systémem jednotlivých turnajů v rámci okresů, případně okrsků, vítězové okresních finále postoupili do krajského finále. Vítězové krajských finále mezi sebou sehráli mezikrajskou kvalifikaci, aby se šest nejlepších týmů utkalo v republikovém finále, které se uskutečnilo 23. 5. -24. 5. na stadionu Na Julisce v Praze. Za školní tým mohli nastoupit žáci denního studia narození v roce 1992 - 1996. Pořadateli soutěže byli Klub přátel Josefa Masopusta o. s., AŠSK ČR o. s.

Družstvo naší školy se vrátilo z mezikrajské kvalifikace s rozporuplnými pocity, neboť zde obsadilo po nešťastné prohře o jednu branku druhé místo za SPŠ strojní a stavební Tábor. Bylo jasné, že vítěz Plzeňského kraje si na hřišti Dukly Praha nezahraje. Začátkem května však zavolali pořadatelé velmi radostnou zprávu: SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara byla vylosována divoká karta na účast na republikovém finále za odstoupivší družstvo pořadatelské školy.

Začali přípravy na republikové finále. Vedoucí družstva - trenér Jaromír Čapek řešil, kdo obsadí 16 volných míst na soupisce (zranění, maturity, praxe byly značnou komplikací). Žáci při hodině výtvarné výchovy připravovali transparenty pro fanoušky ze školy, kterým pořadatelé zajistili autobus na druhý den finálového turnaje.

Hráči ze „strojárny a švejcárny“ reprezentaci své školy vzali velmi zodpovědně. První hrací den vyhráli tříčlennou skupinu a postoupili do semifinále (výsledky přehledně níže). Pořadatelé hodnotili hru našeho družstva velmi pochvalně: „Předvádíte nejlepší hru, hrajete podobně jako Viktorka).

Druhý den svá družstva přijeli podpořit spolužáci. Hrála se utkání o umístění. Napětí stoupalo. V hledišti sledoval nejlepší středoškolská družstva pan Josef Masopust a zástupce mezinárodní organizace FIFA. První poločas semifinálového utkání s chrudimskými žáky byl vyrovnaný. Druhá část tohoto zápasu již patřila SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara, která zvítězila přesvědčivě 3:0. Z druhého semifinále postoupilo ze skupiny již známé družstvo Hradce Králové, vytoužená odveta z mezifinále proti Táboru se neuskutečnila.
Finále poháru J. Masopusta mělo všechno, co k boji o první místo patří. Celé utkání bylo vyrovnané a velmi dramatické. Čtyři minuty před koncem se ujali hráči z Plzně vedení, ale za další dvě minuty bylo vyrovnáno. Nerozhodlo prodloužení a v penaltovém rozstřelu byli šťastnější žáci SPŠ stavení Hradec Králové.

Celý finálový turnaj prvního ročníku Poháru J. Masopusta se velmi vydařil. Pro všechny účastníky to byl velký zážitek. Stříbrné medaile jsou pro družstvo SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara Plzeň obrovským úspěchem, přestože hned po neúspěšných penaltách se všem honilo hlavou: 2 minuty od vítězství… Všechny hráče je nutné za příkladnou reprezentaci školy pochválit.